Întrebare recomandată | Smurf a întrebat:

Deci prietenul meu sta cu chirie (cu contract, acte in regula) intr un bloc de vreo cateva luni.Are dreptul administatoul blocului sa ma opreasca sa ma intrebe unde merg si de unde am cheie? E a doua oara cand ma intalnesc cu ea si presedintele de asociatie la intrare in fata blocului si sa imi ceara explicatii! Nu mi se pare normal asa ceva...In cateva luni doar de 2 ori m-am intalnit cu ele,si in rest cu niciun vecin macar! Iar apoi a luat o dupa mine pe scari sa vada unde merg pana in fata usii! Si daca eu am cheie de la prietenul meu,in conditiile in care interfonul la el nu merge, trebuie sa dau explicatii cuiva? I am zis ca nu sunt la camin si nu are niciun drept sa ma intrebe, iar cealalta a inceput sa zica ca suna la 112! Aveam laptopul cu mine,veneam de la facultate, nu am fata de infractoare, ce dracu! In conditiile in care intr-un bloc cu 10 etaje ii stii pe toti cei care stau si cate persoane sunt trecute la intretinere, mi se pare ca ai lipsa de ocupatie! Chiar are dreptul sa tipe la mine si sa se ia dupa mine pe scari? Nu isi depaseste cumva atributiile? Niciodata, in niciun alt bloc nu mi s-a intamplat asa ceva...platesti,e casa ta, nu stai la ei in casa ca sa dai explicatii cine si de ce vine la tine! Si pe prieteneul meu il opreste si incepe sa se certe sa plateasca intretinerea in conditiile in care are de platit o restanta de vreo 2, 3 milioane, iar altii au peste 10 mil si chiar peste 30! Nu are dreptul sa vina la tine sa ceara sa platesti, platesti cand ai chef mai ales fiind vorba de o suma atat de mica! A spus ca o sa treaca 2 persoane la intretinere, de parca are vreo dovada ca eu stau acolo! Ce e de facut cu istericele astea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intereseaza numarul de persone ca sa va treaca pe amandoi la intretinere. Nu trebuie sa dai explicatii, dar va poate face viata amara ca asa vrea ea. Nu mai stiu exact cate zile pe luna trebuie sa stea o persoana intr-un apartament pentru a fi trecuta la intretinere, dar intereseaza-te si afla asta, e important. Ai grija sa nu depasesti numarul de zile, mergeti impreuna si vorbiti cu ea intr-o zi. Explicati-i ca nu sta nimeni mai mult decat e nevoie, ca esti doar prietena lui si e normal sa-l mai vizitezi din moment ce tu stai cu parintii, orice cuplu are nevoie de intimitate. Daca mai continua si dupa asta inseamna ca e chiar proasta si atunci prietenul tau poate chema politia.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are voie sa te intrebe unde mergi, dar nici prietenul tau nu are voie sa-ti dea cheie de la bloc fara acordul administratorului. daca interfonul nu merge, il suni altfel, dar nu poti detine o cheie de la usa unui bloc in care te duci doar ca musafir. Nu are voie sa tipe la tine, atata timp cat iti respecti su tu obligatiile, adica nu ai cheie fara a fi ea instiintata si renunti la cheie daca ti-a spus ca nu este de acord. Faptul ca nu ai fata de infractoare nu este un motiv sa faci ceva ce nu ai voie. Are dreptul sa vina la tine sa-ti ceara sa platesti, si chiar sa iti trimita instiintari scrise sau sa le afiseze la avizier. Nu platesti cand ai chef, asta chiar nu este un drept. Platesti la timp, iar daca nu o faci, ea are dreptul sa te someze sa platesti pe aceste cai: sa discute cu tine, sa-ti lase scrisori in cutia postala, sa afiseze somatii la avizier. Daca tu stai acolo mai mult de 12 zile pe luna (chair daca vii seara si pleci dimineata), administratorul nu are nevoie de nici o dovada suplimentara. Este suficienta constatarea sa si a unui alt vecin pentru a propune comitetului executiv trecerea a doua persoane la intretinere. Mare atentie, numara cu grija zilele in care dormi acolo, sa nu depasesti vreodata numarul de 12 zile in 30 de zile consecutive

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, chiar daca sta 15 zile (atata spune legea) si pe urma doarme acasa 2 zile si se reintoarce pentru alte 15 tot se considera ca a locuit acolo. Nu poti sa faci schema asta la fiecare 15 zile.
Referitor la viza de flotant eu stiu caz concret in care un tip cam tare in clanta s-a gasit sa se ia la cearta cu sectoristul. Tipul i-a facut raport, l-a trimis la sectie dupa care a ajuns in tribunal. Deci pentru un rahat de flotant tipul s-a ales cu dosar in tribunal, cu amenda si cu cheltuieli de judecata. Stiu asta din sursa sigura.

| Brigaela a răspuns (pentru MayanMistica):

Am zis ca daca sta 15 zile din 30, nu neaparat consecutive (am gresit cu 12, multumesc de atentionare, ai dreptate). Poate sa stea doar de vineri seara pana luni dimineata si este posibil ca in luna respectiva, sa stranga cele 15 zile. Nu conteaza unde ai viza de flotant, chiar daca ai domiciliul in alta parte, dormi intr/un apartament 15 zile pe luna, platesti intretinere si acolo. Oricum, cheltuielile pe persoana sunt 20-40 de lei pe luna, in functie de bloc, deci diferenta nu este mare. Dar este foarte urat sa te strecori ca hotul si sa profiti de vecinii care platesc numai fiindca tie ti se pare ca poti consuma fara sa platesti sau fiindca platesti in alta parte.

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Hai sa-ti spun cum e cu viza de flotant. Fostul meu sot avea adresa de domiciliu la mine. Adresa aia a ramas batuta in cuie pe cartea de identitate din 2002 pana in 2012 cand a expirat buletinul. Noi n-am locuit decat doua luni la apartamentul acela in rest locuind in alta parte cu viza de flotant. Lui i-a facut tatal meu buletin de Bucuresti pe adresa apartamentului familiei pentru ca pe adresa aia e contractul de casa si pentru a se putea descurca el mai usor cu gasirea unui loc de munca in capitala. In fine, unde am locuit impreuna aveam viza de flotant, eram trecuti la intretinere etc. Dupa separare el s-a mutat in alta parte si nu si-a pus viza de flotant pe noua adresa. Intamplarea a facut sa vina politia prin vizita si cand l-a legitimat a iesit la iveala ca locuia fara viza de flotant cu desi ca avea buletin de Bucuresti. Ca atare a ajuns in Tribunal, am aflat lucrul asta cand i-a venit citatia la adresa initiala din buletin (adresa mea). S-a lasat cu amenda, dosar in Tribunal si cheltuieli de judecata.

| Smurf explică (pentru MayanMistica):

Ati deviat foarte mult de la subiect.Ideea e ca nu mi se pare normal sa inceapa sa tipe si sa urce dupa mine pe scari pana la usa sa vada unde merg...in cazul in care ma m-ar vedea ca intru zilnic as intelege, dar am spus ca in decurs de cateva luni azi a fost a doua oara cand ma vede ca intru, iar data trecuta a procedat la fel, m-a luat la intrebari.I-am spus atunci nr.apt. la care merg dar azi chiar m-au scos din sarite.Mai inati am incercat usa sa vad daca e deschisa, ca a fost mult timp deschisa din cauza ca s-au facut renovari, apoi am scos cheia, moment in care incepe sa tipe ca trag de usa! Am spus foarte calma si vorbind la persoana a doua ca nu conteaza unde merg, ca nu are dreptul sa ma intrebe apoi a urcat dupa mine certandu-se singura si spunand ca suna la 112. I-am spus sa sune si sa treaca 10 persoane la intretinere daca doreste(din moment ce el plateste 250 de euro chirie plus alte cheltuieli, cu siguranta nu se zgarceste pentru 20, 3o de lei).Pe mine m-a deranjat atitudinea lor,eu am vorbit calm iar ele tipau...Ce era sa fac,sa imi cer scuze si sa ma intorc din drum, sau sa o rog frumos sa ma lase sa intru? La mine la bloc nu exista asa ceva, atata timp cat are cheie(nu conteaza din ce motiv, puteam sa am cheia lui si trebuia sa iau ceva din casa) chiar nu trebuie sa dau explicatii la niste babe isterice si ne****.Imi pare rau, data viitoare o sa le spun asta in fata.

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Depinde de numarul de camere si de anotimp. O sa-i sun maine pe ai mei sa aflu cat platesc ei lunar la intretinere. Poate ajunge si la 1milion pe Luna /persoana.

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Baza legala pentru stabilirea cotelor de intretinere este HG 400/2003. Conform prevederilor de la art. 18, alin. 5, lit. c, se trece la numarul de persoane orice vizitator care cumuleaza minim 15 zile pe luna, in lipsa unui termen stabilit expres de asociatia de proprietari. Conform art. 22 alin. 3 lit. p, proprietarul are obligatia de a anunta aceste cazuri in scris, dar in lipsa acestei notificari, administratorul poate ajusta numarul de persoane in baza constatarilor vizuale sau sesizarilor vecinilor.

| Brigaela a răspuns (pentru MayanMistica):

Baza legala a calculului intretinerii sunt legea 400/2007 si HG 1588/2007 (normele metodologice ale legii), nicidecum HG 400/2007 care se refera la niste proprietatii din domeniul statului.
In HG 1588 se precizeaza clar care sunt cheltuielile repartizate pe persoana: gaze naturale (consum necontorizat individual, la blocuri este cel din bucatarii), evacuarea gunoiului menajer, intretinerea liftului si curentul electric consumat de lift si cam atat. Cheltuielile de apa si canalizare numai daca nu exista apometre. Asadar vezi ca nu depind deloc de numarul de camere si de anotimp. Tu amesteci aici cheltuielile pe cota parte indiviza (caldura, salarii, etc) care depind de suprafata apartamentului (cota parte indiviza este procentul din suprafata blocului ocupat de apartamentul respectiv) si pe cele pe consumuri individuale (apa contorizata, etc). Daca intr-un bloc cheltuielile pe persoana sunt de 100 de lei pe luna, inseamna ca se face ceva in neregula, fiindca evacuarea gunoiului de 7-15 lei pe persoana (in functie de oras si firma de salubrizare), gazele ajung la 3-4 lei vara si la 10-12 lei iarna (cand exista proprietari inconstienti care se incalzesc la aragaz), curentul electric consumat de lift nu depaseste 4-5 lei de persoana iar intretinerea unui lift este de maxim 500 de lei la 10 etaje (presupunand ca in aceste 10 etaje locuiesc in jur de 100 de persoane, mai rezulta si de aici 5 lei). Este practic imposibil sa te duci la 100 de lei, poate doar daca nu exista apometre de apa rece si calda, dar sunt putine blocuri in aceasta situatie.

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt blocuri in care unele apartamente nu au centrala de incalzire proprie deci de aici consumul mare la caldura. Pentru cei ce au centrale e treaba simpla: fiecare plateste cat consuma dar cei ce nu au, se amesteca la comun si tot acolo se adauga si pierderile (incalzirea pe etaje ). Blocul in care locuiesc ai mei este de aceasta natura de aceea stiu ca ei platesc destul de mult iarna la caldura. Eu n-am zis 400/2007 ..eu am zis 400/2003.Probabil s-a actualizat legea. Saptamana viitoare ajung in Romania si chiar ma voi uita la diverse blocuri cat ajunge cota de intretinere.

| Brigaela a răspuns (pentru MayanMistica):

Caldura NU se repartizeaza niciodata pe numarul de persoane ci numai pe suprafata sau pe cota indiviza. Pentru un apartament, caldura este aceeasi, fie ca sta o persoana sau 10 in apartament. Tu confuzi intretinerea totala (care contine cheltuieli distribuite pe mai multe criterii, cu cheltuielile pe persoana). Incalzirea pe etaje si pierderile se distribui, de asemenea, pe cota parte indiviza. Nu are legatura cu numarul de persoane, ai tai ar plati la fel la caldura fioe ca stau doi fie ca ar sta 20 in apartament. In schimb ar plati mai mult la gunoi si gaze daca ar sta mai multi. Daca te uiti in tabel, identifica rubrica de cheltuieli pe persoana, ca despre asta vorbim. Doar ea se modifa in functie de numarul de persoane care locuiesc in bloc.

| MayanMistica a răspuns (pentru Brigaela):

Da, stiu asta dar ma refeream ca cei care au centrale nu sunt amestecati la comun cu cei ce n-au si atunci factura de caldura se imparte la cei ce n-au centrale. O sa-l sun pe tatal meu sa-l intreb exact cum sta treaba, el lucrand inainte ca si administrator de bloc.

| Smurf explică (pentru MayanMistica):

@ MayanMistica Pur si simplu inseamna ca stii tu mai bine situatia mea, nu exista reclamatii de la vecini, oricum subiectul a deviat mult, va las sa dezbateti!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Brigaela):

Eu iarna platesc intretinere 600-800 de RON/luna la 2 persoane, in conditiile in care nu fac nimic dubios. Poti sa te convingi si singura : Bucuresti, b-dul Gh Sincai nr 6 bl 2 sc 3. Am atat apometre cat si repartitoare la calorifere.
Vara, platesc 210 RON/luna tot 2 persoane. Si asa platesc toti din bloc.
Este adevarat ca suprafata indiviza este de 80 m3

| Brigaela a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Nu e absolut nimic dubios in asta. Cam asa platesc si eu iarna la un apartamanet de 4 camere cu o suprafata destul de mare. Iar vara platesc in jur de 300 de lei. Si e destul de simplu calculul: cheltuieli pe persoana in jur de 25 de lei vara, in jur de 30 de lei iarna (se folosesc mai multe gaze la bucatarii) = 50-60 de lei. In jur de 12 mc de apa rece cu 6 lei mc = 72 lei. In jur de 9-10 mc de apa calda, cu 15-16 lei mc = 135-160 de lei. Se mai adauga cheltuielile pe cota indiviza (salarii, etc) si cheltuielile pe beneficiar (interfonul vara si cititul repartitoarelor iarna) si calculele ies (in mare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du'te la tribunal sau la politie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da genial ar fi. spune-i prietenului tau sa faca o plangere la politie ca musfirii sai sunt agresati. sa vina politia sa bata la usa babei... mama ce nu as da sa fiu acolo sa ii vad fata.

| MayanMistica a răspuns:

Nu e vorba ca esti infractoare sau nu. Administratorului ii pasa de nr de persoane de la apartamentul respectiv. Comform legii ai voie sa stai doua saptamani dupa care esti obligata sa platesti cota parte la intretinere. Ce ar fi daca la fiecare apartament ar sta cineva ilegal?! Mergi la tribunal cum te invata lumea dar apoi nu te mira daca te va lua judecatorul la intrebari de ce comiti doua infractiuni:
-locuiesti ilegal fara flotant
-locuiesti fara sa platesti cotele de intretinere.
Mai vorbim pe urma dupa ce iti platesti amenda. Vezi ca a locui fara flotant chiar daca esti in aceeasi localitate se pedepseste cu o amenda de peste 1 milion lei.
Tu te-ai citit bine cand ai scris ca platesti cand vrei?! Zi mersi ca nu ti-a pus politia pe cap pana acum si nu i-a facut necazuri proprietarului. A si sa nu uit : daca proprietarul nu plateste cota la taxe si impozite pe chiria ce o primeste de la iubi al tau e pasibil de amenda. Si sa nu va zvarle pe usa afara pentru ca ii faceti necazuri.
Succes!

| Smurf explică (pentru MayanMistica):

Am spus foarte clar ca are contract si acte in regula, iar la intretinere are o restanta de 2 milioane pe care o sa o achite in cateva zile, oricui i se poate intampla, deci daca e o suma mai mare inteleg sa te opreasca sa iti ceara sa platesti, oricum el plateste penalizare pentru intarziere, asa ca....sa se ia de rstul care au peste 10 mil si chiar 30 de mil am vazut. Avand contract si totul in regula, proprietarul nu are cum sa aiba vreun necaz, si nici macar nu are de ce! ti se pare normal sa vina la tine prietena ta si sa inceapa sa tipe la ea adminstratorul si sa se ia dupa ea pe scari? aproape sa intre in casa? Intelege faptul ca in decurs de cateva luni m am intalnit cu ea doar de 2 ori,de unde pana unde sa dau eu explicatii ca de ce am cheie si unde ma duc si de ce intru? Daca ma intalneam cu ea mai des, as fi inteles sa aiba dubii... Exagerezi! Chiar daca locuiesti intr-un bloc, apartamentul e al tau, poate sa vina la tine oricine, fara sa dea explicatii nimanui.Din cauza celor care gandesc ca tine e tara asta de rahat! Sa ii puna politia in cap ca are o restanta de 2 milioane? Vai de capul tau

| MayanMistica a răspuns (pentru Smurf):

Tu ai flotant la adresa respectiva? Locuiesti legal? Prietenul tau are? Flotantul la politie nu-i totuna cu contractul.

| MayanMistica a răspuns (pentru Smurf):

Nu trebuie sa te intalnesti zilnic cu ea. Daca are martori pe buna dreptate ca locuiesti acolo si asta mai mult de doua saptamani cat cere legislatia atunci are voie sa te adauge la intretinere. E adevarat ca poate veni la tine oricine, nu conteaza ca e casa ta sau nu dar daca locuieste mai mult de doua saptamani e obligat sa plateasca cota parte. Ce e greu sa intelegi ca tu incalci o dispozitie de lege. Vrei sa sun eu la politie si sa intreb la ce articol de lege se incadreaza chestia asta?

| Smurf explică (pentru MayanMistica):

Am spus ca in decurs de cateva luni nu m-am intalnit cu absoult niciun vecin la lift, doar cu ea de 2 ori la intrare cand a inceput sa faca crize vazand ca am cheie sa intru (nici macar nu merge interfonul). Poate sa treaca cate persoane vrea la ibtretinere, absolut niciun vecin nu m-a vazut vreodata intrand.Problema e ca nu are dreptul sa ma intrebe unde merg, nu sunt nici la camin si nici la hotel, iar ea nu e portar!

| MayanMistica a răspuns (pentru Smurf):

Ordonantei de urgenta 97 din 14 iulie 2005:

Art. 30. -
(1) Persoana care locuieste temporar, in mod neintrerupt, mai mult de 15 zile la o alta adresa decat cea de domiciliu este obligata sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor inscrierea in actul de identitate a mentiunii de stabilire a resedintei.

Poate fi amendat si proprietarul:
Art. 35. - Persoana care gazduieste o alta persoana, in mod neintrerupt, pe o perioada mai mare de 15 zile, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 31 alin. (2) lit. a), are obligatia de a anunta politia sau serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul unde este situat imobilul.

Art. 42. - Constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
[...]
c) nerespectarea dispozitiilor art. 30 alin. (1) si art. 35, cu amenda de la 75 lei (RON) la 150 lei (RON).

Art.31 alineatul 2 : (2) Mentiunea de stabilire a resedintei se acorda pentru perioada solicitata, dar nu mai mare de un an, si are valabilitate pe timpul cat persoana locuieste in mod efectiv la adresa declarata ca resedinta. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita inscrierea unei noi mentiuni de stabilire a resedintei.

Art.42 : Art. 42
Incalcarea dispozitiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta atrage, dupa caz, raspunderea civila, materiala, disciplinara, contraventionala sau penala a persoanelor vinovate.

| MayanMistica a răspuns (pentru Smurf):

Voi la bloc n-aveti geamuri? Cum poti sa spui ca nu te-a vazut nimeni? N-ai vecini pe palier? N-aveti vizor la usa?

| MayanMistica a răspuns (pentru Smurf):

Adevarat ca nu-i portar dar ca administrator are niste obligatii. Daca la voi in bloc are loc vreun incident si se lasa cu politie atunci ea va trebui sa dea socoteala pentru cei ce locuiesc acolo ilegal. Tara nu e de rahat din cauza ca eu gandesc corect si a celor ce incurajeaza ilegalitatile. Ar fi bine sa te uiti la ceea ce ai scris si sa vezi daca procedezi regulamentar. Ai avea curaj sa te iei in clanta cu vreun politist pe tema asta?

| MayanMistica a răspuns:

E mare diferenta intre :''in cazul in care ma m-ar vedea ca intru zilnic as intelege, dar am spus ca in decurs de cateva luni azi a fost a doua oara cand ma vede ca intru'' si faptul ca tu mergi zilnic acolo. Ca nu te vede ea e una si ca te vad altii si ii raporteaza ei e alta. Nu e nevoie sa stea ea la usa scarii sa vada cine urca si cine coboara. Daca te stiai nevinovata ca nu locuiesti zi de zi acolo puteai sa-i spui : merg la x ca ''ii fac curat, ii fac mancare sau ii duc cainele la plimbare ''. Nu cred ca ar fi sarit la beregata ta daca n-ar fi fost niste reclamatii sau daca n-ar fi fost probleme in bloc pe tema ca unii stau si nu platesc. Femeia aia primeste un salariu pentru ceea ce face dar amaratul ala de salariu nu justifica nici pe departe nervii tociti cu locatarii si problemele aferente. Baba aia nu e isterica si ne...a, baba aia are de calculat facturi, are de umblat pe la o groaza de usi sa plateasca facturile la timp, are enspe locatari care ii sar in cap cand locuieste careva ilegal, are rau platnici care nu-si platesc intretinerea la timp (n-are legatura ca sunt 2 milioane sau 30), e responsabil daca omul/femeia de serviciu si-a facut treaba ...Sunt o groaza de obligatii carora trebuie sa le faca fata. Si poate o fi avut si ea o zi mai proasta, poate a trebuit sa penalizeze pe cineva ca nu si-a platit factura la timp si ca atare facturile la banca se sparg in capul ei. Tu ai idee cata dobanda pune banca pe o factura neplatita la timp doar pentru ca x de la 5 nu si-a platit alea 10 milioane la timp? Ca pe hartie sunt, da ea cand face scazamantul nu poate pune din buzunarul ei si ca atare facturica pleaca frumusel pe minus.
In concluzie : daca te crezi atat de nevinovata, mergi frumos la politie, spune-le ca saraca de tine ai fost abuzata verbal de doua babe nesimtite, isterice si neregulate pentru faptul ca te-ai perindat pe acolo mai mult decat iti dadeau ele voie. In cazul in care chiar locuiesti zi de zi acolo nu uita sa le spui ca te doare la basca ca n-ai flotant. Vezi daca pretenul tau are, nu cumva sa dati de belea amandoi cu politia. Ti-am spus si iti repet: n-are a face cat plateste chiria, aia e afacerea proprietarului cat isi cere pe casa. Facturile sunt aparte. Doar la inchirierea in sistem hotelier nu se percepe factura la intretinere. Dar ma cam indoiesc ca la € 250 sa fie sistem hotelier atata timp cat se percepe in jur de € 40-50 pe zi.