| Smurf a întrebat:

Deci prietenul meu sta cu chirie (cu contract, acte in regula) intr un bloc de vreo cateva luni.Are dreptul administatoul blocului sa ma opreasca sa ma intrebe unde merg si de unde am cheie? E a doua oara cand ma intalnesc cu ea si presedintele de asociatie la intrare in fata blocului si sa imi ceara explicatii! Nu mi se pare normal asa ceva...In cateva luni doar de 2 ori m-am intalnit cu ele,si in rest cu niciun vecin macar! Iar apoi a luat o dupa mine pe scari sa vada unde merg pana in fata usii! Si daca eu am cheie de la prietenul meu,in conditiile in care interfonul la el nu merge, trebuie sa dau explicatii cuiva? I am zis ca nu sunt la camin si nu are niciun drept sa ma intrebe, iar cealalta a inceput sa zica ca suna la 112! Aveam laptopul cu mine,veneam de la facultate, nu am fata de infractoare, ce dracu! In conditiile in care intr-un bloc cu 10 etaje ii stii pe toti cei care stau si cate persoane sunt trecute la intretinere, mi se pare ca ai lipsa de ocupatie! Chiar are dreptul sa tipe la mine si sa se ia dupa mine pe scari? Nu isi depaseste cumva atributiile? Niciodata, in niciun alt bloc nu mi s-a intamplat asa ceva...platesti,e casa ta, nu stai la ei in casa ca sa dai explicatii cine si de ce vine la tine! Si pe prieteneul meu il opreste si incepe sa se certe sa plateasca intretinerea in conditiile in care are de platit o restanta de vreo 2, 3 milioane, iar altii au peste 10 mil si chiar peste 30! Nu are dreptul sa vina la tine sa ceara sa platesti, platesti cand ai chef mai ales fiind vorba de o suma atat de mica! A spus ca o sa treaca 2 persoane la intretinere, de parca are vreo dovada ca eu stau acolo! Ce e de facut in conditiile astea?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu are dreptul sa te opreasca, nu mai vorbesc ca nu are dreptul sa tipe la tine, sa te jigneasca.In cazul in care esti amenintata sau jignita, poti chema tu Politia la 112! Nu poate nici sa-i "puna sula-n coaste", prietenului tau, ca sa plateasca intretinerea.Se poate da in judecata, proprietarul, pentru ca el este doar chirias, pentru neplata obligatiilor la intretinere.La o adica, "nu platesti "cand ai chef"! Deoarece consumi si altii platesc si pentru tine in avans(din fondul de rulment).Tu te alegi cu penalizari la sumele restante.
DAR,tu stai acolo si noaptea,vii zi de zi? In cazul acesta,ar putea sa fii trecuta si tu la intretinere,el putand sa aiba niste martori ca te vad tot timpul pe acolo.
Ca sa fiti lasati in pace,trebuie sa recunoasteti, cate persoane stati in apartamentul inchiriat, sa va platiti intretinerea, cat de cat la luna si in rest puteti sa-i ocoliti, sa nu-i bagati in seama.

| Smurf explică (pentru pietrean):

Pai am spus, nu e suma mare a ramas doar un pic in urma si ajunge la zi oricum..pentru 2 milioane nu e posibil sa te opreasca sa iti ceara sa platesti cand altii au peste 1000 de lei si chiar si 3000 de lei. daca se strange o suma mai mare inteleg,dar oricui i se poate intampla sa ramana in urma, sa nu fie chiar la zi! si nu, niciodata nu m-am intalnit cu niciun vecin, nici macar cu ea, doar de 2 ori in cateva luni, deci nu ma vede zilnic...asa ca...