| anonim_4396 a întrebat:

Este legal sa iesi pe strada in costum de baie? Dar in pijamale?
Este legal sa te plimbi prin parc imbracat asa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea romana nu interzice si nu prevede o anumita tinuta pentru strada ori plimbarea in parc, asa ca este permis, conform principiului de drept ca este permis tot ce nu este interzis expres.

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Totodata, daca generezi un scandal public pentru ca oamenii in parc se scandalizeaza pentru ca esti in pijama sau in costum de baie, poti primi o amenda frumusisa la Legea 19 - in Romania (asta o stiu de la un prieten care mi-a povestit despre aceasta lege)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Goete):

Nu stiu de care lege 19 spui, in fiecare an exista o lege 19, anterior prezentei legi (L.61/1991) contraventiile la ordinea publica erau reglementate de Decretul 153/1970.

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze, Legea 61.
Am vrut sa vad daca esti atent :p

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de tara si de legile locale.
La noi, in cel mai rau caz, te vor duce la psihiatrie... big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În chiloți nu, că tulburi ordinea publică. În pijama, o să cheme Smurdul, crezând că ai scăpat de la țimbiri bimbiri.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, daca e foarte frig si esti in costum de baie sau pijama, lumea va crede ca esti nebuna si cheama Politia.

| Dismally a răspuns:

Da, e legal, cat timp ai ceva haine pe tine poti merge unde vrei.

| Goete a răspuns:

Sunt tari unde este legal sa te plimbi si dezbracat gol

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred ca e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești în costum de baie și te văd polițiștii te pot duce într-un loc minunat unde sunt destui ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adica la piscina? day dreaming

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

N-ar fi neaparat ilegal, asta daca ai gasi pe toti imbracati asa, ceea ce nu e posibil, daca e sa fie extrem de cald afara si simti ca e prea mare caldura automat poti sa iesi in costum de baie. Sau in maieu si pantaloni scurti. Aia ar fi o varianta mai putin umilitoare.

| Roger645 a răspuns:

Cum nu este expunere de nuditate, cred ca e legal. Eu am mai vazut vara oameni in pijama sau femei in halat pe strada. Se mai duc de colo colo la un vecin si le e lene sa se mai schimbe.
Pe langa stranduri mai vezi tineri imbracati gen costum de baie.