| dirtyraccoon a întrebat:

Este legal sa inregistrezi un apel telefonic cu cineva fara acordul persoanei respective?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este ilegal dar este ilegal sa-l faci public si nu este admisibil ca proba intr-un proces daca nu si-a dat acordul.

| dirtyraccoon explică (pentru Ioandelasal):

Esti singur sigur?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dirtyraccoon):

Da, sunt sigur, avand in vedere prevederile Codului de procedura penala.

| dirtyraccoon explică (pentru Ioandelasal):

Okay, multumesc mult

8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Înregistrat și sa îl ții pentru tine. Nu e nicio problema. Doar sa nu faci public fără acordul persoanei în cauza.

| JicaContra a răspuns:

Intrebarea ta lasa loc de interpretare pentru ca nu ai spus daca e apelul tau sau nu
apelul tau NU e ilegal sa il inregistrezi si e asa cum zice Ioandelasal

dar daca nu e apelul tau atunci chestia devine pur ilegala, nimeni nu are dreptul sa faca asta, si e ilegal chiar daca esti organ de urmarire (politie) si nu ai mandat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa faci publica inregistrarea, este ilegal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu. De aceea, pe noile versiuni de Android a fost eliminată această opţiune din "Opţiuni apel" în timpul convorbirii.

| christall a răspuns:

Nu constituie infracțiune fapta săvârșită:

a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;

b) dacă persoana vătămată a acționat explicit cu intenția de a fi văzută ori auzită de făptuitor;

c) dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni;

d) dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificație pentru viața comunității și a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.