| HyenaV2 a întrebat:

Este legal sa platesc fiecare angajat in functie de cat produce? Spre exemplu : daca cineva nu a facut nimic sa nu primeasca nimic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca munca ii este platita in acord, respectiv dupa numarul de piese/ produse/operatii. In acest caz esti obligat sa-i creezi conditiile de a respecta norma prevazuta pe luna si doar daca nu si-o face, din vina lui, atunci poti sa nu-l platesti sau il platesti in functie de procentajul din norma facut.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca este anagajat trebuie sa ii asiguri minimul pe economie

| raluk27 a răspuns:

Nu. Din moment ce i-ai incheiat contract de munca, trebuie sa il platesti cu suma mentionata. Bineinteles, ai posibilitatea de a stabili procente sau bonusuri, in functie de performante sau de cat profit iti aduce, dar salariul mentionat in contract trebuie sa i-l dai.
Daca nu face nimic, nu trebuia sa il angajezi. N-ai decat sa-l tii in perioada de proba, ca sa vezi ce stie sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devreme ce a fost angajat, trebuie platit.Intrebarea este, daca atunci cand nu-si respecta fisa postului, cand nu-si indeplinease sarcinile de serviciu, poate fi sanctionat? Trebuie sanctionat?

| NellieLovett a răspuns:

Trebuie sanctionat