| iustin890ut a întrebat:

Este legal sa suni la politie daca niste cretini dau cu petarde la tine in curte?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este legal, fapta lor este infractiune. Te poti constitui parte civila, solicitand daune, materiale si/sau morale, dupa caz.

| Drimmero a răspuns:

Pana vine politia isi termina cutia de petarde, se duc acasa, mananca, se schimba si apoi stau la o barfa la poarta, politia trecand pe langa ei nebanuind nimic.

| Frank51 a răspuns:

Păi și când vine poliția cum le dovedești că au dat cu petarde? Că poliția ajunge în 3 zile lucrătoare

Răspuns utilizator avertizat
| NuCitescNotificari a răspuns:

Aveai un hoț in curte si au vrut sa te scape de el

| popescuhertz a răspuns:

Da, este legal sa suni la politie. Daca simti ca esti in pericol sau daca proprietatea ta este distrusa, atunci trebuie sa apelezi la ajutorul politiei.

| Ioana06i a răspuns:

100% legal.
Legal mai este și ca polițiștii să le ofere sancțiuni ca lumea acestora.