| Kleenex a întrebat:

Este legal sa ti pui de gaina la bloc, intr-un cotet "amenajat" sub geam? (Nu vreau eu sa fac asta, am un vecin care de cativa ani face lucrul asta, si pe mine ma cam deranjeaza)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai legal, se incalca unele prevederi ale Legii nr. 230/2007 privind asociatiile de proprietari si Normelor metodologice de aplicare a acestei legi aprobate prin HG nr. 1588/2007.
Potrivit acestor prevederi niciun proprietar nu poate schimba destinatia spatiilor aflate in coproprietate fara acordul celorlalti coproprietari.

regis
| regis a răspuns:

Proprietatea e proprietate, ai dreptul sa o folosesti dupa bunul plac, dar in asa fel incat sa nu deranjezi proprietatile vecinilor. Ba mai mult, as spune ca un cotet amenajat sub geam nici nu prea este pe proprietatea omului, deci nici nu se poate pune problema astfel.
Din cate stiu s-a reglementat acum vreo trei ani problema cresterii animalelor in gospodaria proprie, dar nu cunosc insa in detaliu problema respectiva. Stiu ca sunt limitari cu privire la numarul de animale, la iesirea lor in afara curtii, precum si diferentieri intre urban si rural (de exemplu vehiculele cu tractiune animala au fost interzise in oras).
Cu siguranta insa se incalca insa si prevederile privind schimbarea destinatiei spatiului, dupa cum foarte bine a mentionat @ioandelasal si acest lucru ar trebui sa fie suficient.
Nici mie nu mi se pare normal sa cresti gaini la bloc, dupa cum nu mi se pare normal nici sa cresti porci, vaci sau cai intr-un municipiu, chiar daca e vorba de un cartier marginas. Cine vrea sa se ocupe cu zootehnia, e liber sa se mute la tara.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este legal. Si daca te deranjeaza mirosul sau piuitul lor poti reclama! Terenul de sub geam nu este proprietatea lor! Si si daca ar fi al lor, tot nu au voie sa deranjeze locatarii. Poti reclama la politistul de sector.

| Sin a răspuns:

Mi se pare exagerat.Cu ce te poate deranja ca el creste pui de gaina? Are dreptul sa tina si o herghelie de cai la el in apartament daca vrea. Ce mai zici de cei care tin caini de talie mare si care latra la fiecare miscare pe care o simte pe hol? Si nimeni nu se plange.Sau daca ar avea un nounascut si ar plange toata ziua si toata noaptea?

| Dannyjj a răspuns:

Nu stiu daca e legal sau nu, dar nu-i face probleme omului pentru asa ceva. Dupa parerea mea pe proprietatea lui poata sa creasca si vaci laughing si puii nu cred ca sunt asa galagiosi, sunt multi care tin caini in bloc si e legal asa ceva.

| adyca a răspuns:

Si eu am o problema ca a ta.Stau la curte, am casa pe hotar si am un vecin care si-a pus gainile langa peretele casei mele. Pot sa spun ca ma scoala din somn in fiecare dimineata incepand cu ora 6.Nu-ti mai spun ca inainte avea si cocosi iar acestia ne trezeau la 4 dimineata.I-am spus vecinului de nenumarate ori dar nu a luat decat cocosii.Eu lucrez la schimbul 2 deci iti dai seama cum poate sa fie.Cine nu realizeaza cum e sa stai cu cotineata linga cap ar trebui sa se gindeasca de doua ori inainte de a-si da cu parerea.Nici eu nu stiu daca ma ajuta cumva legea sau ce sa fac?