| Rama89 a întrebat:

Am o mica mare problema, cam de un an incoace imi place de un vecin de la mine din bloc pe care inainte nici nu l-am bagat in seama (de 2 ani jumate sta in acelasi bloc cu mine), problema e ca el este casatorit si are doi copii mici, este si mai in varsta decat mine, eu am 28 de ani iar el dupa cum arata cred ca are in jur de 42-45 de ani. Nu i-am spus niciodata acest lucru si nici nu as avea vreodata curajul sa-i spun, cand ne intalnim intamplator la lift sau in scara am niste emotii ca de-abia il salut, stam la etaje diferite. Nu as vrea sa-si dea seama ca il plac, chiar nu vreau sa ma bag in familia omului. Sunt in jurul meu destui baieti tineri si frumosi dar nu stiu de ce imi place de el mai ales ca nici nu e chiar asa aratos si se si vede ca e mai in varsta. Cateodata il si urmaresc pe geam, stiu in mare orele cand vine si pleaca.Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Daiiiiana a răspuns:

Bună!
Scumpa mea, știu că atunci când vine vorba de sentimente, e foarte greu să fii obiectivă. Dar cu siguranță o relație cu un om căsătorit nu e cea mai bună alegere în viața oricărei fete.
Înainte de toate, gândește-te la familia acelui om. Indiferent cum ar fi ea, soția lui, e cea pe care a ales-o să îi fie alături și să îi dăruiască copii. Trebuie să respecți asta, oricât ți-ar fi de greu.
Gândește-te cât ar suferi acele suflete mici dacă când ar crește ar afla că tatăl lor înșeală ființa care le-a dat viață, și tu ai avea un rol în asta.
Sentimentele sunt cea mai dură armă, într-adevăr.
Nu trebuie să încerci să te îndrăgostești de altcineva ca să îl uiți pe el, ai putea face pe altcineva să sufere. Doar analizează bine situația și dă-ți seama că nu poți avea stabilitate și fericire deplină lângă un om însurat. Reflectează bine.
Iar dacă decizia ta va fi aceea de a-i arăta că îl placi, până la urmă...e alegerea ta. Tu decizi pentru viața ta.
Ai doar două variante: să încerci să elimini această pasiune pentru el și să te focusezi pe alte bucurii ale vieții, sau să îi spui ce simți și să fii refuzată/ să începi o aventură cu un om căsătorit ( care niciodată nu va ajunge mai mult decât o aventură, și dacă va ajunge, prețul va fi o suferință prea mare pentru familia sa).
Take care!

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Daiiiiana):

Man sunt de acord cu tine dar as obiecta o singura chestie. nai de unde sa stii daca chiar a ales el sa ii fie sotia alaturi. exista cateva situatii in cae se poate sa i se fi impus ceva de genul asta sau sa fi ales datorita circumstantelor (de ex: a facut copil > a casatorito ca sa nu lase copilul din flori chiar daca nu ar fi vrut).

si as mai obiecta inca o chestie: tatal meu a inselat-o pe mama cand eu cresteam, dar inteleg de ce a facut asta. era nefericit in relatie si a gasit pe cineva mai bun. nu am suferit din cauza asta pentru ca nimeni nu inseala fara un motiv de a insela, mereu exista ceva ce impinge un om la a insela.

in rest cum ziceam sunt de acord cu tine. dar eu as sfatui ca chiar daca e decizia ei, nu e o idee buna in general sa te combini cu cineva casatorit. sansele sa iasa cu adevarat bine sunt mici.

Eventual, Rama22, tias aminti ca nu il cunosti pe adevarat pe om. de cele mai multe ori, dragostea asta, infatuarea cu cineva se bazeaza pe imaginea pe care ti-o formezi tu in cap cu acea persoana, pe impresiile pe care ti le lasa si pe cum iti imaginezi ca ar fi acea persoana, dar toate lucrurile alea sunt doar presupuneri, in cel mai bun caz, sau erori complete, in cel mai rau.

daca chiar i-ai marturisi si ai incepe o relatie s-ar putea sa regreti cand iti dai seama ca nu era cine credeai cu adevarat ca este. desigur.

in orice caz reiterez deopotriva ca e decizia ta si ca recomand, totusi, cu tarie, sa nu ii zici nimic omului.

| Daiiiiana a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Sunt de acord și eu cu tine,
însă, ca orice fată normal că am ceva de comentat laughing
Dacă e nefericit, trebuie să pună punct. Nu trebuie să îți împarți viața cu o persoană la care nu ții. Nu sunt de acord cu înșelatul, în nici o situație.
Nu iubești, pui punct.
Și eu aș sfătui-o să nu înceapă o relație cu un bărbat căsătorit, am specificat că oricum ar fi, nu ar ieși bine. Dar până la urmă, nimeni nu poate lua decizia în locul ei. Eu i-am explicat variantele pe care le are. Desigur că recomandat ar fi să nu facă gestul ăsta.

| Rama89 explică (pentru alexandru0sorin):

Nu i-as spune niciodata ca imi place de el mai ales ca sunt si foarte timida si nici nu sunt genul sa ma bag sa stric familia cuiva, se vede ca isi iubeste foarte mult sotia (e si foarte frumoasa) si copii (gemeni), e un familist convins, asa barbat mai rar.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Daiiiiana):

Acum fiecare cu convingerile si principiile proprii. eu consider ca sunt situatii in care inselatul este acceptabil, dar nu cred ca are rost sa le discutam acum.

scuze, am uitat eu sa adaug ceva. voiam sa diferentiez ce recomand eu de ce recomand tu prin faptul ca:

recomandam acelasi lucru, dar eu zic ca o relatie cu un barbat casaorit poate sa se termine si bine, dar sansele ca ea sa o faca sunt infime (una dintr-un milion poate? ceva de genul). scuze din nou, mam luat cu alte ganduri si am uitat complet detaliul asta.

in rest o zi buna daiana

| Daiiiiana a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Înțeleg.
O zi frumoasă și ție! happy

12 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Păi problema asta e simplă, din ce ai zis tu abia îl cunoşti pe omul ăsta, am înţeles că staţi în acelaşi bloc de 2 ani dar v-aţi întâlnit doar întâmplător şi tu mereu l-ai evitat deci probabil că nici măcar o discuţie întreagă nu aţi avut, deci ceea ce mă întreb eu e : Ce te face să simţi atracţia asta faţă de el? el e practic un străin pentru tine, chiar dacă ceva la el te atrage momentan eu cred că în timp o să îţi treacă, iar în privinţa lui nu ar trebui să îţi faci griji cum că o să-şi dea seama că îl placi, pentru că atâta timp cât nu îi spui tu ceva el nu are cum să îşi dea seama. Probabil te atrage maturitatea lui, simţi nevoia de a fi protejată de cineva, şi el fiind mult mai mare ţi-a atras atenţia dar aşa cum ai zis chiar tu, sunt destui băieţi mai apropiaţi de vârsta ta şi, cel mai important, fără obligaţii, copii etc. şi cu siguranţă poţi găsi un băiat matur, pe placul tău dacă nu te vei mai gândi la acest vecin. Gândeşte-te că oricum relaţiile de genul în care e o diferenţă foarte mare de vârstă(mai ales când persoana mai tânără are doar 20-30 de ani) nu merg pe termen lung deoarece diferenţele între generatii îşi spun cuvântul şi cu siguranţă vei fi mult mai fericită alături de cineva care are aceleasi preocupări, planuri de viitor etc.

| Rama89 explică (pentru anss23):

Nu prea imi dau seama ce ma atrage la el, in nici un caz NU sunt indragostita de el, sunt ca si obsedata de el, ma atrage doar fizic desi nu e chiar atat de frumos (seamana destul de bine cu actorul Pavel Bartoș doar ca e un pic carunt). Am ajuns sa-l urmaresc pe geam. De multe ori evit sa ne intalnim dar nu intotdeauna e posibil, cand se intampla sa ne intalnim intamplator eu toata ma roşesc la faţă si abia daca îi zic un Buna ziua/seara! Nici nu il privesc ca sa nu ma vada asa rosie la fata si sa se intrebe ce-i cu mine, eu nu as vrea sa-si dea seama ca il plac, dar nu stiu de ce imi place sa-l urmaresc. Am nimerit sa vin si in lift de cateva ori cu el dar nu am vorbit nimic si nici nu ne-am privit. Intr-adevar sunt cativa baieti tineri si singuri tot in acelasi bloc dar nu stiu de ce imi place atat de mult de vecinul asta, ma rusinez foarte tare in preajma lui si devin foarte timida, nu pot sa vorbesc nimic.

| BroascaCuElice a răspuns:

Te sfatuiesc sa lasi omul in pace, deoarece are familie, la un moment dat o sa treci peste faptul ca il placi si o sa iti gasesti si tu cineva cineva mai tanar

| Andrei277 a răspuns:

Nu te baga, cunosc pe cineva care sta cu unul de 45 de ani, (ea are 18) el se despartise de sotia lui si are si 2 fete de 10 ani ( inchipuieti cat de naspa e) iar pentru faptul ca el s-a despartit de sotia lui pentru ea. O trateaza super naspa sex in fiecare zi, sau bataie happy. Iti sugerez sa nu te bagi ca o sa fi tratata ca un preș happy

| gugugugu a răspuns:

Partea buna este ca, mai mult ca sigur, nici macar nu te-a observat pana acum. Asta inseamna ca nu stie ca rosesti sau ca esti timida. Daca stai cu chirie, muta-te in alta parte si ai rezolvat problema. Il vei uita repede de tot. Oricum la 28 de ani e cam ciudat comportamentul tau. Sigur ai mult mai putin de 28 de ani, de asta ai si acest tip de obsesie.

| Rama89 explică (pentru gugugugu):

Nu stau cu chirie, locuiesc cu parintii in acel bloc de cand m-am nascut, vecinul sta cam de 2 ani jumate acolo dar numai de un an am inceput sa-l privesc mai "altfel". Am 28 de ani doar ca sunt o persoana foarte timida si retrasa, nici nu am prieteni. Poate din cauza ca sunt o persoana singuratica am dezvoltat obsesia asta.

Răspuns utilizator avertizat