| EvelynSch a întrebat:

Este nevoie să fiu însoțită de către părinţi dacă vreau să-mi schimb medicul de familie, fiind minoră? Ei sunt de acord să îl schimb, doar că sunt plecați în afara ţării până în vară...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, DA, ar trebui să fii însoţită de unul dintre părinţi dacă eşti minoră!
Acum, depinde şi de medicul la care doreşti să te înscrii...
Tot TEORETIC, Cererea pe care trebuie s-o depui la medicul de familie la care doreşti să te muţi ar TREBUI să fie întocmită & semnată de unul dintre părinţi!

Dacă medicul vrea neapărat să fie prezent un părinte ( ceea ce NU prea cred ), atunci nu ai altă soluţie decât să vorbeşti cu părinţii tăi.
Dânşii pot întocmi acea Cerere sau pot întocmi o Procură specială prin care desemnează o persoană majoră din România care să întocmească & semneze Cererea respectivă şi, eventual, să te însoţească la medicul de familie pentru întocmirea formalităţilor de înscriere pe listele aceluia!

Cererea sau Procura întocmită de unul dintre părinţi se poate realiza la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Cererea/Procura ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal, la plecarea din tara, parintii tai trebuiau sa lase o procura notariala prin care desemneaza ca tutore pe cineva major.
http://www.avocatnet.ro/......nguri.html
Daca nu au facut-o sa mearga la ambasada Romaniei din tara respectiva si sa ia masuri urgente pentru a nu primi amenda. Ulterior totul este simplu pentru tine. Mergi la noul doctor, iti face o cerere si dosarul tau se trimite de vechiul doctor prin posta.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Da, trebuie sa fii insotita de un parinte.

| Krixxus a răspuns:

Da

| illusorythoughts a răspuns:

Din cate stiu, da, este obligatoriu sa fii insotita de catre parinti daca iti schimbi medicul de familie.

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

Trebuie sa mearga ei la ambasada sa faca o procura precum ca iti da voie sa iti schimbi medicul de fam singura sau cu altcineva care e in tara din fam voastre mai mare ca tine si asa poti sa faci