| TechnologyWebBrowsing a întrebat:

Este normal ca un site sa-si exprime pe prima pagina alegerea lor in cadrul alegerilor prezidentiale si sa-si indemne si vizitatorii sa voteze cu un anumit candidat? Nu este o infractiune? Influentare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte normal, propaganda electorala nu este interzisa pe site-uri.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu este nimic ilegal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nicio infractiune, suntem in campanie electorala si fiecare isi prezinta preferintele.

| Alcyon a răspuns:

Si tie ti se pare normal, ca televiziunile gen Antena 1 etc, sa-l ridice in slavi pe Poanta?

| TechnologyWebBrowsing explică (pentru Alcyon):

Bine, cu intrebarea asta mi-ai pus capac. Poate n-ar fi foarte normal. Insa de mult timp se cunoaste faptul ca televiziunile sunt ghidate in mod politic. Unii dintre patronii lor sunt oameni politici si de aceea televiziunile pe care le conduc sunt obligate sa le faca pe plac. Pana la urma, de partea cui sunt?
Eu, cel putin, nu am vazut ca un post de televiziune sa spuna direct "votati Ponta/Iohannis". Asa cum a facut site-ul care m-a facut sa pun aceasta intrebare. Ca prezinta informatiile intr-un mod favorizant pentru unul dintre candidati, este alt lucru, dar in general tot in categoria influentarii intra. Macar nu o zic pe fata. Iar cei mai inculti dintre noi, nu pot fi influentati din simplul motiv ca nu inteleg ce tot indruga aia la televizor. Pe cand o afirmatie de genul "Votati Ponta/Iohannis" are un impact, cred eu, destul de mare asupra lor, pentru ca este o afirmatie simpla si usor de inteles.
Nu tin minte exact de partea carui candidat la presedentie este trustul intact, Voiculescu, dar stiu sigur ca este impotriva lui Base. Inclin sa cred ca intact il sustine pe Ponta, pentru ca el a fost in "razboi" cu Basescu. Iar din cate am aflat si eu de pe ici-colo, Iohannis este sustinut de Basescu. De aici totul se leaga, de ce Antena 1 il ridica in slavi pe Ponta.