| Antisistem11 a întrebat:

Este pacea pe pământ un obiectiv imposibil?

20 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu, si nici nu o sa fie!

| Simpatic a răspuns:

Pacea pe Pamant nu a fost niciodata posibila de cand a luat omul fiinta, inca de la Cain si Abel, de la cele doua Razboaie Mondiale, din Antichitate etc

| Frank51 a răspuns:

E de ales intre pace si bani, si nimeni niciodata nu va alege pacea.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nimic nu e imposibil, hai sa zicem ca vin extraterestrii si ne cuceresc, nimeni nu o sa mai atace pe nimeni

| StrongHeart a răspuns:

Cand nu o sa mai fie razboaie, nu vor mai fi nici oameni.

| SingleForOne a răspuns:

Da, numai daca te supui unui model de gandire, unor standarde de intelegere. Daca va exista o gandire de opozitie, atunci nu va fi pace nicaieri pe Pamant, pe Luna, pe Marte sau oriunde altundeva in spatiu. Totusi, ar putea fi intelegeri mutuale care ar putea duce la o pace temporara, dar, in esenta, opozitiile stau pe o franghie subtire.

| Theo94 a răspuns:

In prezent, da,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacea individuala nu e imposibila, te muti pe o insula pustie si ai rezolvat problema. laughing

| Antisistem11 explică (pentru anonim_4396):

Si ce rezolv cu asta daca restul semenilor mei suferă?

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică să renunți la net? Vai de mine, mai bine nu mâncăm o săptămână decât să renunțăm la Facebook laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eisenheim):

Eu am renuntat la FaceBook acum vreo 4 ani. E fumat, mai toata lumea a renuntat la el (in afara de pensionari) si nu are sens sa am FaceBook daca am Instagram. Ambele sunt pentru postat poze, si nu stiu cum m-ar imparti intre ele.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,dar nu multi pot, decât pe o insulă pustie mai bine la oraș sarac bolnav, orice, da cu netu in buzunar laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eisenheim):

Daca stau sa ma gandesc putin, chiar as renunta la internet in favoarea unei insule tropicale pustii, fara urma de om, unde sa fie vara tot anul si unde m-ar inconjura palmieri, bananieri si cocotieri.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ști că sună bine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eisenheim):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea e relativ posibila, dar din pacate nu toti au aceeasi mentalitate. Parca imi si imaginez o lume dominata de pacifisti, care au parul in dreaduri si canta la ukulele... Glumesc mna...happy Plus ca traim intr-o lume dominata de capitalism, ceea ce nu ajuta deloc la stabilirea acestui obiectiv. Si doar instinctul animal de supravietuire ne determina sa fim pe cont propriu si sa obtinem totul numai pentru noi. Dar consider ca, in ciuda tuturos celor enumerate mai sus, daca se rezolva peoblemele politice la nivel imondial, unele state chiar is,, cer scuze", iar oamenii vor primi o educatie foarte buna si vor fi si ei inteligenti din fire, cu MULTA MULTA toleranta am putea atinge o pace generala in lume. Desi mereu vor fi xenofobi si bolnavi pshiici care vor lua pozitii de conducere, cum ar fi Hitler.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil nu o sa fie niciodata. Insa e greu sa existe pace cat exista ura intre oameni.E greu atata timp cat oamenii nu se iubesc, nu se suporta si nu se gandesc la binele celorlalti. Nimic nu e imposibil.Precum nu exista,, nu vreau sa iubesc persoana respectiva",precum nu exista,, nu o suport pe persoana aceea", precum nu exista,, nu pot sa ma gandesc la persoana aceea" exista doar,, nu vreau sa iubesc ",,, nu vreau sa o suport" si,, nu vreau sa ma gandesc". Exista nu vreau, nu si nu pot!

| tonyc7 a răspuns:

Datorita naturii umane, da, e imposibil.

| SorinFS a răspuns:

Da.