| anonim_4396 a întrebat:

Este politicianul un mincinos? Daca da, s-ar descurca un politician, fara sa minta cu nerusinare?

Răspuns Câştigător
| vilmaristul a răspuns:

Este conditia sinequanon a fi politician

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Politicianul este prin definitie un mincinos, un demagog, fiindca nu-si urmareste decat propriile interese.La polul opus este omul politic, omul responsabil, preocupat de binele comunitatii, al neamului.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Toti politicienii mint, problema e ca unii mint cu nerusinare, iar altii mint...frumos. Cei ce mint frumos poate chiar vor sa faca ceva dar stiti si voi " degeaba e dorinta daca nu-i putinta".

mariana
| mariana a răspuns:

"Politicianul de meserie", opiniaza asa cum il bate vantul, pentru ca ciolanul ii asigura o sursa sigura si buna de venit, precum si imunitate, in spatele careia poate sa faca ceeace doreste. Asa au trecut acest tip de politicieni prin Parlament si inca se infrupta "din roadele muncii altora". Da acestia ar minti pe oricine si s-ar alia cu oricine, doar pentru a castiga fotoliul, dar grija lui este una si buna, interesul propriu.
Omul politic adevarat doreste sa faca ceva, sa schimbe ceva si in campanie eletorala isi prezinta ideile pe care ar dori sa le duca la indeplinire in mandatul sau. De regula, acest tip de oameni, se sacrifica la propriu si-si pierd linistea proprie si pe cea a familiilor lor. In prezent sunt putini oameni de acest gen si care nu sunt agreati de lingusitori si de "sapanitorii ciolanului".
O sa mai treaca un timp pana acest gen de oameni vor intra in politica, in numar mare pentru ca, politica se confrunta inca in tara noastra cu "sustinatorii devotati" ai ciolanului si atunci cine doreste sa fie altfel este sabotat la propriu si de aceea am ajuns intr-o pasa chiar atat de proasta in Romania.
Nicaieri in lume, nu poate fi realizat tot ce se propune in campaniile electorale insa daca acel om politic poate sa-si "bifeze" ca realizate un minimum de 50% din promisiunile electorale inseamna ca ne afla in fata unui om politic cu adevarat valoros.
Bro tema pusa in discutie de tine este de actualitate si astazi a fost o proba pentru Parlamentul Romaniei, de a exclude de la guvernare pe cei ce i-au deranjat prin programul lor. Oare va fi mai bine de acum incolo? Vom trai si vom vedea.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pai daca inceteaza sa minta isi pierde calitatea de politician. Sau ar atinge perfectiunea si cum perfectiune nu exista... s-ar volatiliza.

kratos
| kratos a răspuns:

Cel roman da... promite marea cu sarea cand este vorba de alegeri si dupa doarme ca porcul si primeste bani de pomana. Nu stiu cum sta treaba in alte state.

| MM a răspuns:

Politician mincinos... Hmm, asta e pleonasm.
Nu cred ca s-ar descurca un politician care n-ar minti.Ne-am invatat si ne place sa fim mintiti.

| TeoIonela a răspuns:

Da este un mincinos si nu nu s-ar descurca fara sa minta

laughing

L-ai vz pe Base?
Era maica-sa in spital si el in loc sa se duca pe la ea, ii compune melodii in care deja e moartalaughingrolling on the floor

| 4Fun a răspuns:

Cum cerul e albastru asa politiceanu e mincinos ` happy

| juniper a răspuns:

Daa... si inca cum mint, romanii politicieni mint de ingheata apele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cativa politicieni, cam cu chef, fac un turneu electoral prin sate. Pe un drum de tara, masina se izbeste de un copac si accidentu-i gata. Aflat in trecere, un taran cu frica lui Dumnezeu ii aduna, ii ingroapa pe loc si isi vede de treaba. Dupa un timp, se observa lipsa politicienilor. Ancheta, reconstituire, interogatorii, etc. Anchetatorul il intreaba pe taran:
-Cand ai sosit la locul accidentului mai era vreunul in viata?
-Unii dintre ei ziceau ca sunt, dar parca poti sa-i crezi vreodata pe astia?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pleonasm...si da se descurca foarte bine. l-ai vazut pe iliescu ce bine ne-a dezbracat, nu a fost nevoit sa minta..."in meandrele concretului...bla bla bla" rolling on the floor, ne-am trezit in pielea goala si iar am fost la vot...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai mai, Bro, acum! Politicianul mincinos? Se spune diplomat, bun orator, un patriot neobosit sa lupte pentru mai binele electoratului, dezinteresat si sarac lipit pamantului de la atatea drumuri prin tara, menite sa-l aduca in mijlocul problemelor oamenilor, fiindca numai asa le va intelege mai bine si va interveni prompt.

Am mancat de pe jos. Nu ma credeti! Dar este ca am speech de candidat? ...care este rolling on the floor