| Eℓℓa a întrebat:

Este posibil, ca avand dosar pe rol in cercetare la politie sa iti fie ascultat telefonul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, art. 91^1, ascultarea telefonului se poate face numai cu autorizarea motivata a unui judecator, la cererea procurorului care efectueaza ori supravegheaza urmarirea penala efectuata de alte organe de urmarire penala(inclusiv cele ale politiei) si numai in anumite infractiuni. La cererea motivata a persoanei vatamate se poate asculta telefonul si in alte infractiuni, tot cu procedura aratata. Numai bine!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este interceptat conform procedurilor în vigoare care stipulează acest aspect în anchetă.
Art. 91, indice 1 Cod de Procedură Penală.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Mi-se pare logic!

| thealchemist a răspuns:

E posibil si fara dosar

| Pure.Sunshine a răspuns:

Da. Orice telefon poate fi ascultat oricand de catre politie daca exista un motiv intemeiat. Exista o lege care permite acest lucru.

| gigiro a răspuns:

Este posibil! Penal sau civil?

| sίмρℓε☻кι∂a a răspuns:

Nu conteaza daca ai dosar pe rol sau nu`...
Telefoanele sunt toate ascultate`. Deoarece asa se afla daca se face trafic de droguri carne vie etc`...
Sper ca te-am ajutat`!love struck