| pesteinapa69 a întrebat:

Ce inseamna un dosar de cercetare penala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te asa: procesul penal e un fel de poveste: urmarirea penala, camera preliminara si judecata.

In cadrul urmaririi penale se face majoritatea cercetarii penale in sens larg. Asta inseamna ca: se deschide dosarul penal in rem-doar in legatura cu fapta. Apoi si in personam, in legatura cu o persoana sau mai multe persoane, iar, daca exista suficiente probe pentru a exista convingerea rezonabila ca persoana a savarsit o infractiune, se pune in miscare actiunea penala.
Exemplu practic: pe un camp se gaseste un cadavru. Vine politia, vine procurorul(ar trebui cel putin teoretic sa vina happy ), fac cercetari la fata locului. Ajung la concluzia ca persoana a fost omorata cu o rozeta cu o inscriptia BO$$ pe ea, inscriptie care e imprimata pe victima.
Dupa cercetarile efectuate, se ajunge la concluzia ca doar Gica si Petrica aveau o astfel de rozeta. Amandoi sunt chemati la audieri, unde, dupa inceperea urmaririi penale in rem, se incepe up si in personam in legatura cu cei 2. Doar ca Gica a fost plecat in Ucraina in perioada in care a fost savarsita fapta penala - in raport cu el, procesul penal inceteaza prin clasare. Dar, vecinii lui Petrica spun ca l-au vazut venind din zona unde se afla cadavrul. Mai mult, la fata locului se gasesc urme biologice ale lui Petrica. In momentul acesta, fata de Petrica, se va pune in miscare actiunea penala, el putand fi arestat preventiv, la domiciliu sau supus controlului judiciar.

| Nisasukara a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestea e așa concubinul cu nora a intrat la cineva sa o caute pe mama care lucra acolo la Curatenie eu nu am mai mers sus la etaj am stat in scara jos cu nepoata sa numai urc era cald iar nora cu concubinul a găsit niște bani 2 400lei care au fost returnați imediat in câteva ore iar partea vătămată a spus ca își retrage plângerea

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este dosarul pe care politia/parchetul il deschid pentru cercetarea unei fapte ce constituie infractiune si in cazul caruia se cauta si aduna probe pentru gasirea autorului infractiunii si dovedirea faptului ca este vinovat de comiterea acelei infractiuni.