| DeehhCarla a întrebat:

Este posibil ca un minor sa locuiasca singur dupa decesul parinilor? mentionez ca in afara de ei nu avea pe nimeni

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de varsta minorului si de ce hotaraste instanta de tutela.
In orice caz trebuie sa fie numit un tutore. Daca minorul are peste 16 ani instanta de tutela ii poate atribui capacitatea de exercitiu si poate hotari sa locuiasca singur. Sub 16 ani va trebui sa stea cu tutorele.

8 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

La "Casa de copii".
Cum se intretine, cum plateste darile pentru locuinta, etc.
Exclus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru zdrangoi):

Sa spunem ca primeste ditai averea de la parintii morti si nu are probleme cu banii, tot la orfelinat ajunge?

| BiuL a răspuns:

Are nevoie de un tutore legal, daca el e de acord banuiesc ca poate locui si singur.

| Birlik65 a răspuns:

Cam delicata problema. bunici, matusi, veri nu are?

| Antyss08 a răspuns:

BiuL a răspuns:
Are nevoie de un tutore legal, daca el e de acord banuiesc ca poate locui si singur.
Adică este nevoie de un adult care să răspunde el/ea.
Un minor întodeauna are nevoie de un adult care să fie responsabil de tot ce face acel minor.

| razvy1610 a răspuns:

Nu cred ca este posibil

| CurvăCurvă a răspuns:

Nu. Minorul dacă nu are rude este trimis la orfelinat. Până la împlinirea a cei 18 ani.