| hiddenaccount a întrebat:

Poate copilul meu, fiind minor(17 ani), sa intre in tara(venind din Franta) si sa locuiasca singur in izolare? E legal sa locuiasca singur?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa locuiasca cu el.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate reintoarce in tara singur si poate locui singur, cu conditia sa aiba pe cineva (de regula ruda apropiata) care sa aiba grija de el pana implineste 18 ani.

| hiddenaccount explică (pentru Ioandelasal):

Persoana respectiva trebuie sa locuiasca cu el? Practic sa stea si persoana respectiva in izolare?

| hiddenaccount explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru hiddenaccount):

Nu este obligatoriu sa locuiasca cu el.

| darrio2007 a răspuns:

Mai bine te-ai intreba daca poate sa vina in tara neinsotit, la varsta lui.

| JicaContra a răspuns:

1. NU poate trece granita neinsotit, asa e caz penal SI nu are nici o legatura cu pandemia
2. daca e insotit atunci o sa intre in izolare cu tot cu insotitorul, si atunci e legala izolarea