| alexandruman08 a întrebat:

Este posibil ca un notar public sa fie administratorul unei alte firme in paralel?
de exemplu: sunt notar si detin o firma de constructii.
Am aflat ca judecatorii si procororii nu detin acest drept!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, legea notarilor publici, nr.36/1995, republicata in 2013, interzice aceasta, citez:
"ART.69. Exercitarea profesiei de notar public este incompatibilă cu:
a) desfăşurarea unei activităţi salarizate, cu excepţia:
1. activităţii şi funcţiei didactice universitare/de învăţământ superior şi de cercetare ştiinţifică;
2. activităţii literar-artistice şi publicistice;
3. activităţii de creaţie tehnico-ştiinţifică;
4. calităţii de deputat sau senator ori de consilier în consiliile judeţene sau locale, pe durata mandatului;
5. calităţii de membru în organele de conducere sau în alte organisme ale Uniunii, ale Camerelor ori în alte organizaţii interne şi internaţionale la care Uniunea sau Camerele sunt afiliate ori cu care colaborează;
6. calităţii de membru într-un consiliu de administraţie;
7. calităţii de membru în cadrul unei asociaţii sau fundaţii;
b) exercitarea unei funcţii publice sau de demnitate publică, alta decât cea prevăzută la lit. a) pct. 4;
c) exercitarea unei funcţii de judecător, procuror, magistrat-asistent sau grefier;
d) exercitarea profesiei de avocat, consilier juridic, executor judecătoresc sau practician în insolvenţă;
e) desfăşurarea directă de activităţi de producţie, comerţ sau alte activităţi de prestări de servicii;
f) calitatea de administrator sau de preşedinte al unui consiliu de administraţie al unei societăţi comerciale."

| alessia5158 a răspuns:

Nu, este incompatibil!

Art 35 din Legea notarilor publici : "Exercitarea profesiei de notar public este incompatibila cu:

a) desfasurarea unei activitati salarizate, cu exceptia:

- activitatii didactice universitare;

- activitatii literare si publicistice;

- calitatii de deputat sau senator, ori a celei de consilier In consiliile judetene sau locale, pe durata mandatului;

b) desfasurarea unor activitati comerciale, direct sau prin persoane interpuse;

c) calitatea de asociat Intr-o societate In nume colectiv, de asociat comanditat In societItile In comandita simpla sau pe actiuni, administrator al unei societati cu raspundere limitata, presedinte al unui consiliu de administratie, membru al consiliului de conducere, director general sau director al unei societati pe actiuni, administrator al unei societati civile.
Vezi sursa: http://www.notaroradea.ro/index.php? legislatie

mira
| mira a răspuns:

Notarul nu este magistrat.