| Hammurabi a întrebat:

Este posibil legal ca o persoana să fie înmormântată/îngropată în propria curte? (la solicitarea expresă a acesteia în timpul vieții)

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru inmormantare este nevoie de autorizatie de inhumare.Acest document se elibereaza pentru inhumare pe terenul propriu DOAR daca terenul in cauza este izolat si nu exista cimitir amenjat in apropiere.
Daca se doreste un cimitir particular, propriu, atunci este nevoie de autorizatie de constructie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Nu este posibil.
Cu ani in urma matusa mea care are o propietate pe munte ceruse sa-si ingroape sotul pe propietatea ei, sa-i fie aproape ca cimitirusl satului era pe partea cealalta de munte si i s-a spus ca-i ilegal, trebuind sa fie ingropat in cimitir, unde sunt toti morti.

| doctorandus a răspuns:

Îngropat: nu. Dar poate fi cremat sau rezomat și-i împrăștii cenușa unde vrei tu.

| Hammurabi explică:

Nu ești decât un idiot.
Mare idiot.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Hammurabi):

Măcar i-ai spus adevărul. Utilizatorul ăsta doar răspunsuri la mișto dă...

| Brizbriz a răspuns:

In rrrominica, NU am auzit de asa ceva... NICIODATA
nici inainte de perioada moderna

chiar mi se pare, ABSOLUT ABERANT sa vinzi ca

"LOC DE VECI"

un mormant care e reimproprietarit dupa perioada de concesionare, deci, daca nu ai urmasi care sa iti plateasca concesiunea, biserica pune mana pe locul ala "de veci" angry

nici prin state nu am auzit, decat la ferme mari de sute de hectare, cel putin

| RxTx a răspuns:

Si ru vreau asta dar e o lege ca cimitirul nu se poate afla mai aproape de 1500m de localitati sate asezari umane.

| RxTx a răspuns:

Eu mi-as lua câteva butelii din inox as baga una in alta si ele cu totul in butelii de sticla sigilata
Si as turna in ele alcool izipropiloc
Apoi sacaz
Apoi zmoala
Apoi sticla topotâ
Apoi as imbraca totul in voltfram topit
Bine inteles totul sigilat
Si eu as fi in interior exact in butelia cu alcool izopropilic
As mai pune si obiectr cum ar fi niste calculatoare vechi facute de icefelix perfect functionale
As scrie o carte despre mine si gandurile mele pe o tablita de sticla
Si pe o foaie de aur de 24K
In alcoolul izopropilic as macina niste pulbere de argint
Apoi as face un puț de 2000 metri adâncime
As baga capsula asta acolo
Apoi as pune sa se toarne granit topit lichid deasupra

| RxTx a răspuns:

Poti sa mori asa fara sa stie nimeni intr-un labirint secret pe sub casa pe undeva prin gradina te duci acolo si mori
Si sa stie doar astia si tai
Si nu o sa se bage nimrni sa sape dupa tine daca tot tunelul se umple cu ciment si cu apa
Poto sa pui saci de ciment varsati cu pile cu bucati de discuri de.firrastrau flex cu arcuri de la autotutisme cu bucati de lemn
Pentru ca nimeni sa nu mai poata sapa acolo.
Nici o ecula nu va merge sa sape dupa tine
Pt ca orice care da gauri la arcuri dure si pile si vidia se strica cand da de bucati de lemn si polestiren orice ce merge la lemn cand da in vidia inox otel se defecteaza

| Anonimul151 a răspuns:

Nu, după cum știu eu. Chestia asta nu e legală.

Și dacă cel care a fost în viata, iar ulterior a decedat, a făcut o solicitare la acest lucru. Nu e posibil, e ilegal.

Se poate, doar dacă îți faci cimitirul personal. Alta modalitate nu ai.

Există modalitatea, doar dacă ii imprasti cenusa decedatului în propria curte.