| Florin_Mihai_1996_nqE9 a întrebat:

Cum ajunge o persoana sa fie îngropată? Prin ce stadii trece pentru a nu se întâmpla să fie înmormântata vie? Se întâmplă des astfel de cazuri în care oameni vii sunt îngropați? Și ce poate face cineva în astfel de momente? Când ești înmormântat nu are voie nimeni voie sa îți lase nimic în sicriu? Scuze pentru întrebările multe dar sunt curios.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu-i mai bate inima de 6 ore e clar ca e mort, nu-l mai inviaza niciun medic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După, nu mai poate face nimic. De aceea mortul nu se îngroapă imediat. După a treia zi, sigur e mor.

| Werrich a răspuns:

Semne de deces clinic:

1) lipsa pulsului asupra arterei carotide sau femurale; 2) lipsa respirației; 3) pierderea cunoștinței; 4) elevi largi și lipsa reacției lor la lumină.

După moarte, musculatura de orice tip (netedă, cardiacă, scheletică) intră într-o stare de contractură susținută, numită rigiditate musculară. Rigiditatea postmortală începe cu musculatura netedă din pereții arteriali, intestin, etc, care intră în rigiditate la 10-15 minute după moarte, continuă cu miocardul, care intră în rigiditate la aproximativ 30 - 60 minute și apoi cu musculatura scheletice.

| Panamax a răspuns:

De aceea se mai practica imbalsamarea si autopsia. Unii vor sa fie siguri 100%.

| Michaeel a răspuns:

Iti dai seama usor cand o persoana e moarta, asta e lumea reala nu suntem in filme, nu te ingroapa nimeni si nici nu dau bani sa iti faca inmormantare cand esti viu. Daca omul nu respira, nu se misca si nici nu da vreun semn de viata, stii ca e mort.Cand esti inmortmantat au voie sa iti lase lucruri in sicriu, bani se lasa de obicei pentru a avea'' bani sa intre pe luma cealalta'', nu degeaba sunt hotii de morminte care dezgroapa omul incinerat si cauta de ceva de valoare.

| Florin_Mihai_1996_nqE9 explică (pentru Michaeel):

Un smartphone se poate lăsa?

| Michaeel a răspuns (pentru Florin_Mihai_1996_nqE9):

Inteleg ca vrei sa lasi telefon sa te sune daca e in viata, du-te domne la medic cu cadavrul dupa tine si zi ca vrei sa stii daca e in viata.Acum daca strigi persoana de cateva ori, ii dai palme stii deja ca e mort, nu e atat de greu rolling on the floor doamne, ce fac filmele horror din oameni.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Medicul de familie vine sa vada mortul inainte de a il ingropa, deci nu prea exista sanse sa il ingroape cineva de viu, cel putin nu legal...