| afsdafsdf a întrebat:

Este sau nu Corea de Nord o monarhie absoluta? Mi se pare ca se incadreaza la morhie absoluta dar pe wiki scrie ca e o republica populara democrata! Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Coreea de Nord este un stat totalitar, dar nu este monarhie, seful nu este rege.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie monarhie daca nu are rege

| sierra1 a răspuns:

"monarhie absolută = formă de guvernământ în care puterea legislativă, puterea executivă și cea judecătorească se află în mâinile monarhului; monarhie în care suveranul are puteri nelimitate."

dacă inlocuiești cuvântul "monarh" cu Kim Jong-un, ai DREPTATE

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă acolo nu conduce un om, conduce un spirit, ideile Ciuce ( Ideea Ciucă).
Deci este o idearhie absolută.

| johnnny123 a răspuns:

Ai auzit de vreun rege al Coreei de Nord?

| Bizon95 a răspuns:

Monarhie inseamna REGE
ei au presedinte
dar asta e SINGURA diferenta fata de monarhie, tot restul e la fel, inclusiv faptul ca ar fi "divin" (se considera ca nu se duce niciodata la WC... atat de "pur" e)

| costiceacristian200 a răspuns:

Corea De Nord este o republică!

| adriana1991 a răspuns:

Coreea de Nord e o republica comunista adica dictatura