| Theo94 a întrebat:

Corea de nord ar putea fi un experiment la o scara foarte mare, nationala?
"Văzută din Occident, Coreea de Nord este „cea mai pură formă de totalitarism pe care mintea umană a inventat-o vreodată. Statul este caracterizat de un cult al personalității cvasireligios, o politică oficială de o xenofobie feroce, și prezența unui sistem de lagăre de concentrare. Există rapoarte credibile despre experimente chimice făcute pe prizonieri politici." "
"Conform constituției, Coreea de Nord este o republică socialistă, dar mulți o consideră o dictatură absolută de tip stalinist, unde Kim Ir-sen a înlocuit marxismul cu ideologia juche."
Wiki.

2 răspunsuri:
| xseven7 a răspuns:

Coreea de Nord? Experiment? Stați așa. Experimente umane? Nu au fost deja milioane de victime ale totalitarismului de-a lungul timpului? După părerea mea, situația Coreei de Nord este una trista și asta se datorează unui singur lucru : Al conducătorului lor, care pardon. Mai că e psihopat. Ei trăiesc în anul 106 dacă nu mă înșel. Adică de când dinastia conducătorului acela a ajuns la putere. Acel om este dezumanizat. Plin de sine. Cred că din punct de vedere al armamentului Coreea se află printre cele mai bune și de aceea nimeni nu prea se pune cu ea laughing Cred că și din punct de vedere economic este o putere mare în lume, având în vedere faptul că toți sunt obligați să muncească. Conducătorul acela este nebun de-a binelea. Și trebuie ucis urgent laughing cred ca asta ar duce la al treielea război mondial. Dar în fine, nu mai dau cu presupusul. Coreea de Nord este o țară care trebuie salvată urgent. Însă nimeni nu face nimic chiar dacă acolo se află o populație foarte mare
Procesul de globalizare ar fi util în acest sens.

| ecoduri a răspuns:

Detalii despre subiectul Coreea dar in spaniola:
http://www.ensayostube.com/geografia/Campos-de-concentracioacuten-d82.php