| anonim_4396 a întrebat:

Este Uniunea Europeana o idee buna?
De ce?(parti bune/rele)
Cum vedeti evolutia acesteia?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Consider că aderarea României la UE a fost cea mai proastă decizie pe care o putea lua vreodată un lider al României.
Mai trist este că s-a făcut asta fără să fie întrebat poporul prin referendum (deși, în mod normal, anexarea voluntară la un imperiu ar trebui să fie decisă direct de popor).

UE suprimă drepturile individuale în favoarea drepturilor colective, suprimă identitatea individuală și națională în favoarea „identității europene" și suprimă economia ceea ce va duce într-un final la scăderea nivelului de trai a tuturor țărilor din UE (în special țările din zona euro).

UE nu e decât vechiul URSS cu capitala la Bruxelles și cu câteva denumiri schimbate (Sovietul Suprem acum e Parlamentul European, Politboro/Comitetul Central acum e Comisia Europeană, etc.).

Recomand:
1. http://vilo13.blogspot.ro/......-avem.html
2. http://vilo13.blogspot.ro/......peana.html

| Dumnezău a răspuns (pentru kongeriket):

Bre,pisicule,cred ca ti-ar placea pana la delir articole de genul:
http://www.contributors.ro/......-le-traim/

:))

| PainTech a răspuns:

Uniunea Europeană a fost înființată după al doilea război mondial și a avut scopul de a preveni războaiele între țările europene.

Și se pare că până acum a făcut o treabă excelentă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uniunea Europeana este o organizaţie unde statele mari şi puternice distrug statele mai mici şi mai idioate fără ca cetăţenii acestor ţări să fie prea revoltaţi sau măcar să-şi dea seama.

| jeann a răspuns:

Uniunea Europeana in sine e o idee buna care initial s-a dorit a fi o piata libera. Dar de ani buni se indreapta intr-o directie gresita. Incepe sa devina un superstat centralizat in care toate deciziile importante se iau la Bruxelles. Statele europene incep sa-si piarda suveranitatea si dreptul de a se gospodari singure. De exemplu Marea Britanie s-ar putea sa iasa din UE in urmatorii ani pentru ca britanicii nu mai doresc sa li se dicteze de la Bruxelles cum sa-si administreze tara.
Iar din punct de vedere economic UE a cam esuat. Tarile UE au datorii insumate de mii de miliarde de EURO.

| alesiasaf a răspuns:

Eu vad in Uniunea Europeana doar o modalitate a tarilor puternice de a-si impune politicile economice si sociale (cazul Germaniei). Deasemenea, suveranitatea nationala este din ce in ce mai restransa (un exemplu in acest sens este domeniul concurentei in care nu avem voie sa legiferam).
O alta parte rea este legiferarea la nivelul UE care intampina grave probleme.
Parti bune...libera circulatie a persoanelor pe teritoriul UE, accesul la educatie, munca, sanatate.