| anonim_4396 a întrebat:

Sunt sotie supravietuitoare a sotului decedat, am 5 copii si vreau sa fac un testament sa las toate bunurile mobile si imobile la un singur copil, se poate? se poate ataca de ceilalti copii?

13 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Testamentul poate fi atacat juridic. De preferat este act de vanzare/cumparare cu clauza de intretinere. Ar trebui sa existe un act de succesiune dupa sotul dvs care imparte averea. Cea mai mare parte va revine dvs. Un avocat stie cel mai bine insa.

| dalea a răspuns:

Vad mai sus sfaturi pentru a se face act de vanzare cumparare, dar sotul supravetuitor are jumatate din toata averea plus jumatate din averea decedatului iar cealalta jumatate se imparte intre copii. Nu cred ca se poate face orice fel de act fara succesiune iar asta implica toti copii ca sa cedeze in favoare sotului supravetuitor.

| guralivul a răspuns:

Dalea are mare dreptate. testamentul se ataca.actul de vanzare -cumparare se poate face doar pe bunirile care le aveti personal acum si nu cele care au fost obiectul succesiunii deoarece ceilalti 4 au si ei cate o mica parte de la tatal lor.

| ellai a răspuns:

Toti copiii au drept la mostenire din partea tataului decedat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate ataca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Testamentul se atacă și împărțeala bunurilor mobile și imobile se fac la toți cei cinci copii în linie dreaptă.
Pentru a nu surveni un astfel de eveniment, cei drept, destul de neplăcut pentru ceilalți 4 copii faci vânzare - cumpărare la toate bunurile mobile și imobile cu clauză de întreținere (se obligă să aibă grijă de tine până în ultima zi din viața ta prin: hrană, doctorii, haine curate, întreținerea locuinței, etc.) unui singur copil (să înțeleg că este adoratul tău!)
Contractul de vânzare - cumpărare nu poate fi atacat.
Mergi la un notar public și te documentezi care este procedura și în prealabil și un avocat pentru îndrumări.
Sănătate și numai bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si zici ca ai 5 copii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua,
Inainte de toate trebuie sa deschideti succesiunea.
1. Ca sotie supravietuitoare, aveti dreptul la jumatate din totalul bunurilor avute la decesul sotului. Cealalta jumatate se imparte in mod egal celor 5 copii.
2. Daca doriti sa lasati totul unui singur copil, puteti lasa numai partea dumneavoastra de mostenire.
3. Testamentul se poate ataca prin justitie. Pentru ca actul pe care il faceti sa nu fie atacabil, puteti sa faceti un contract de vanzare-cumparare (apelati la un avocat).
Multa sanatate si succes!
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o intrebare pentru d-voastra...de ce faceti diferente intre copiii? Rusine sa va vie. ceilalti nu sunt tot ai d-voasta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va pricepeti, n-am ce zice. Spuneti numai prostii. Stimata doamna, dati-mi un mesaj privat si va lamuresc.

| cotzobel a răspuns:

Dar ceilati nu sunt tot copii d. voastra? ii lasati pe ceilalti in strada fara nimic? cum puteti fii asa de rea? macar lasati acolo niste bani ceva, ca sa isi aminteasca cu placere de d. voastra si sa muriti linistita ca nu se vor "bate" prin tribunale ca turcii din cauza testamentului lasat de d. voastra

| doinisor a răspuns:

Nu testament poti face donatie cu uzufrut viager adica sa stai in casa pina mori sa nu te scoata afara, si nimeni nu o poate ataca.

| alessia_2046 a răspuns:

Nu este bine ce faci daca vrei sa lasi mostenirea copiilor ar trebui sa le lasi la toti cate putin pentru ca ar putea sa se certe intre ei si nu cred ca ti-ar place sa iti destrami familia