| Mădălina866 a întrebat:

Eu ca martor minor la tribunal într-un caz ce nu are legatura cu mine ci ca doar am fost surprinsă intr-o poza din dosarul penal, de ce trebuie sa ma prezint la tribunal? O sa ma puna sa jur? Vreau detalii daca ma puteti ajuta despre cum va decurge procedura

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te prezinti pentru declaratia de martor.
Daca ai peste 14 ani poti depune juramantul sau sa declari solemn ca vei spune adevarul, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 121. Jurământul şi declaraţia solemnă a martorului
  (1) În cursul urmăririi penale şi judecăţii, după îndeplinirea dispoziţiilor art. 119 şi 120, organul de urmărire penală şi preşedintele completului solicită martorului depunerea jurământului sau a declaraţiei solemne.
  (2) Organul de urmărire penală şi preşedintele completului îl întreabă pe martor dacă doreşte să depună jurământ religios sau declaraţie solemnă.
  (3) Textul jurământului este următorul: "Jur că voi spune adevărul şi nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!". Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă în funcţie de credinţa religioasă a martorului.
  (4) În timpul depunerii jurământului, cu excepţiile impuse de credinţa religioasă, martorul ţine mâna dreaptă pe cruce sau pe Biblie.
  (5) În cazul în care martorul alege să facă o declaraţie solemnă, textul acesteia este următorul: "Mă oblig că voi spune adevărul şi nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu."
Dupa indeplinirea procedurii, conform celor citate, presedintele completului de judecata iti va pune in vedere sa spui adevarul, marturia mincinoasa este infractiune si se pedepseste penal. Dupa aceasta te va intreba ce stii. Dupa ce expui ce stii privind cauza presedintele completului, procurorul, avocatul inculpatului si chiar inculpatul iti pot pune intrebari in legatura cu declaratia ta sau cu cauza.
Iti recomand sa fii cat mai succinta, sa spui adevarul cu cuvintele tale si sa nu spui ce nu stii sigur. Si la intrebari sa raspunzi cat mai scurt.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, dacă te prezinți ca martor. fiind minoă ai voie să fii asistată, să nu te prezinți singură.