| Mihai99182 a întrebat:

Pe 29 ianuarie am primit o scrisoare de la inspectoratul judetean de politie. Era emisa pe 13 ianuarie, in ea scria ca trebuie sa ma prezint ca martor nu stiu unde pe data de 23 ianuarie. Mai jos scria ca in caz ca nu ma prezint pot primi amenda intre 250 si 5000 de lei. Ieri am primit alta scrisoare, de data asta sa ma prezint pe 3 februarie. Problema e urmatoarea, in 2017 am facut acoperisul casei cu ajutorul unui baiat pe care nu-l cunosteam, am vorbit cu el pentru tabla de la bilka, el ne-a adus-o cu acte, cu garantie cu tot ce trebuie, dar el nu avea nicio legatura cu firma bilka, iar acum a fost dat in judecata de catre bilka cum ca le-au folosit identitatea fara dreptul lor, din ce mi-a spus el. Eu nu inteleg un lucru, eu nu trebuia sa fiu chemat ca martor de cei de la bilka? Ce treaba am eu in tot acest conflict? Pe mine nu m-a intrebat nimeni inainte daca vreau sa fiu martor, m-am si speriat cand am primit acea scrisoare. Ce e de facut in acest caz?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa te prezinti, altfel poti fi amendat, mai ales ca, daca ai fost chemat de politie, inseamna ca este un dosar penal. Si de ce sa te sperii daca esti chemat ca martor, vei spune doar ce stii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Martor nu te duci ca vrei sau nu vrei. Pe langa ca poti fi amendat mai poti fi adus si sub supravegherea politiei. Daca ai acte nu vad de ce te feresti?!

| DiannaDi a răspuns:

Trebuie sa te prezinti. Stai linistit, doar e posibil sa trebuiască sa raspunzi la cateva intrebari!

| ancaval a răspuns:

Nu cred că ești doar tu chemat la poliție, poate sunt și alții, la care a mai lucrat băiatul respectiv. Mergi, răspunzi la întrebările polițiștilor, mai spui ce ști, și gata. Ei fac niște cercetări, adună dovezi, martori.