| lucian820 a întrebat:

Eu cu cineva facem bani din jocuri de noroc online si imi trimite banii pe contul meu si ideea e ca in maxim 3 luni am facut peste 10.000 lei(sunt minor)voi avea probleme cu anaful? In banca apare ca el imi trimite banii

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca numai respectivul joaca, tu fiind minor n-ai dreptul.
Asa fiind respectivul trebuie sa depuna declaratie la ANAF privind venitul din castigurile obtinute la jocurile de noroc online, sa plateasca impozitul pe venit (daca nu a fost retinut la sursa) si contributia la sanatate daca venitul anual este de peste 12 salarii minime brute pe tara, in prezent ar fi suma de 30.600 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei avea probleme chiar si cu politia, fiindca este ILEGAL sa joci la jocuri de noroc ca minor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu, dar ala de iti trimite poate avea probleme daca nu declara banii si nu plateste impozit pe ei

| RaduRobertRO a răspuns:

Posibil DA, dar nu neaparat. Sfatul meu e sa declari banii la ANAF, asa ai scapat de probleme si nu mai stai cu teama.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Anaful il plateste titularul de cont (Cel major, tu nu ai treaba )

| gabriel2004o a răspuns:

Ar trebui sa declari banii
De exemplu, am citit recent o știre cu 2 polițiști care au câștigat la pacanele o suma considerabilă de bani dar s-au trezit fără ei din cauza ca au fost observați de Anaf ca nu au declarat banii
Deci ai grija