| lucian820 a întrebat:

Salut,poate anaful sa intervina la persoanele sub 18 ani? De ex eu cu un prieten facem "trafic" destul de mare in aplicatia BT,ne trimitem des bani,sume mici sume mari,am mai facut bani si din ceva vanzari in online,insa nu am declarat nimic, se poate intampla ceva?(am 16 ani)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere ca te poti angaja singur de la 16 ani si chiar de la 15 ani cu acordul parintilor si platesti contributiile si impozitul pe salariu atunci si minorii peste 14 ani datoreaza impozit pe venitul realizat din activitati independente.
Daca nu decalara venitul realizat atunci comit infractiunea de evaziune fiscala, conform L.241/2005.

Bula
| Bula a răspuns:

ANAF va astepta 4 ani si va calcula si penalizarile de intarziere, retroactiv (0.5%/zi - adica suma datorata se dubleaza dupa 200 zile), dupa care te va executa silit pentru intreaga suma cumulata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate interveni. La 16 ani ești deja responsabil în fața justiției.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand se impoziteaza doar daca faci profit.

In al doilea rand, daca profitul e relativ mic, iar nu merita sa fie impozitat.

| IceRope a răspuns:

La 16 ani ai deja patul pregătit în cameră. Cu săpun, cu băieți iubăreți, știi tu.