| AliceAne a întrebat:

Eu intretin pe cineva, am act cu clauza de intretinere pe o casa+ curte ( adica 5/8 din toata proprietatea )... cel intretinut vrea sa sa ma evacueze ( desi inca il intretin) si sa inchirieze ficei sale cele 5/8, pana la moartea acestuia. se poate face asa ceva, fara acordul meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca prin contractul de intretinere si-a pastrat si uzufructul viager. In acest caz tu ai numai nuda proprietate si intretinutul are dreptul de folosinta asa ca il poate si inchiria. Daca nu are uzufructul viager nu poate inchiria cota de 5/8 ci numai pe cea de 3/8. Numai bine!