| AliceAne a întrebat:

Poti face un act de chirie cuiva, daca ai deja acte cu clauza de intretinere cu altcineva. poti sa nu renunti la actele de intretinere dar sa ii dai afara din casa pe cei ce te intretin ca sa bagi o persoana in chirie? dau funda si voturi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai facut un contract de intretinere si tu esti intretinuta nu poti inchiria altcuiva, fiindca nu mai esti proprietara, proprietari sunt cei care te intretin si numai acestia ar putea inchiria. Nefiind proprietara nu-i poti evacua pe proprietari. Ar trebui sa anulezi contractul de intretinere dar aceasta s-ar putea face numai daca cei obligati la intretinere nu o mai presteaza. Numai bine!

2 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Sa inteleg ca stai in chirie dar vrei sa inchiriezi si tu spatiul acela? Daca asa sta treaba poti sub-inchiria dar doar cu acordul propietarului. Daca nu la asta te-ai referit fi putin mai specifica.

| AliceAne explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Eu intretin pe cineva, am act cu clauza de intretinere pe o casa+ curte ( adica 5/8 din toata proprietatea )... cel intretinut vrea sa sa ma evacueze ( desi inca il intretin) si sa inchirieze ficei sale cele 5/8, pana la moartea acestuia.