| Dianné a întrebat:

Imaginati-va o tara in care sa nu existe legi, responsabilitati, cum ar fi mai bine? Cu legi, sau fara legi? Justificati-va raspunsul.

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Acolo unde domneste legea exista dialog si intelegere, acolo unde nu mai este dialog si intelegere zăngăne armele.

| elena a răspuns:

Niste norme comune, dupa care trebuie sa conduci si sa te conduci trebuie sa existe, altfel ar fi haos.
Daca sunt doua persoane impreuna, fie straine una de alta, sau nu, una din ele trebuie sa fie sef, cea care ia hotararea definitiva, dupa o cunsultare in doi asupra unei probleme, deci au apelat la ceea ce se numeste "de comun acord", au avut niste idei dupa care s-au ghidat, in marea societate numindu-se legi, care la noi sunt o multime, de nu le mai stie nimeni capatul, se aplica in mod haotic, ceea ce creeaza tot un fel de haos, la diferite nivele de clase sociale.
Cu legi, sau fara legi? O fi bine, o fi rau?

| Dmonik a răspuns:

Citeste "Imparatul mustelor".

| NoChanceForUs a răspuns:

Nici nu trebuie sa te gandesti sau sa-ti imaginezi. Daca ai minte stii clar pentru ce-s legile si nu ti-ai pune intrebarea daca ar fi bine fara.

| NickiMinaj a răspuns:

Bine nu cred ca ar fiwinking nu e nici acum si tot se mai aplica o farama de justitie, mai mult pentru catei ce-i drept...

| VadTot a răspuns:

Scuza ma ca iti raspund punandu ti o intrebarelaughingImagineaza ti o tara Cu strazi unde nu exista nici un panou rutier si nimeni nu respecta nici o regula de circulatie.laughingSi fiecare merge cum vrea smd.am impresia ca exista o asemenea tara...Dar imi scapa acum...

| VadTot a răspuns:

MrSmith :Iti multumesc.

| Dianné explică:

NoChanceForUs, am vrut sa vad doar parerea voastrahee hee. Nu am 5 ani. Te sfatuiesc sa recitesti mai cu atentie intrebarea!;*

| αℓє a răspuns:

Buna.Pai,daca nu ar exista legi ar fi un Total Mega-Haos.Ar fii crime peste tothee hee.E mai bine cu legi.Primesti o educatie, si nu vei fii un copil cu viitorul in punga.Cu legi.