| oprescudorin11 a întrebat:

Exista o legislatie care sa-i faca pe procurori sa hotarasca INCADRAREA unei fapt penal(nivelul) si (sau) o infractiune?
Adica, sa dau un exemplu pentru intelegereaq sensului intrebarii:
"Un individ omoara cu sange rece o persoana, vine eu Procuror si incadrez evenimentul ca 'intamplator!", constatand la prima vedere ca victima s-a lovit intamplator de cutitul nevinovatului, care bietul ghinionist de nevinovat, tocmai desfacea conserva de fasole cu un cutit si un betivan (mortul) a cazut in cutitul respectiv, ghinion, chiar cu inima in cutit!".
Se judeca si judecatorul da recompensa bietului om care voia sa-si deschida conserva, a fost inoportunat de betivanul care i-a manjit cutitul cu sange!"
E un exemplu!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parchetul incadreaza o fapta in functie de imprejurarile si urmarile faptei, persoana infractorului si de prevederile Codului penal (ori a altei legi care prevad infractiuni) si pot solicita o anumita pedeapsa, in limitele speciale prevazute de infractiune. Nu pot incadra fapta impotriva probelor.
Instanta de judecata, tot in functie de probe, poate schimba incadrarea faptei.
Pentru a stabili incadrarea faptei procurorul se foloseste de prevederi ale Codului penal si Codului de procedura penala, precum si de alte legi care prevad infractiuni.