| Razvy92 a întrebat:

Exista taxa pentru a doua masina? Sau mai bine spus: trebuie sa platesc ceva in plus fata de taxele normale daca vreau sa trec o a doua masina pe numele meu. Masina are toate taxele si asigurarea platite, trebuie doar transcrisa.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost platita taxa de prima inmatriculare/poluare sau timbrul de mediu si primele nu au fost restituite atunci nu mai trebuie sa platesti timbrul de mediu. Va trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de inmatriculare, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta. Sunt cateva situatii, in afara de cea aratata mai sus, in care nu trebuie sa platesti timbrul de mediu, conform OUG nr.9/2013, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"

| Razvy92 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc...Ideea e ca toate taxele sunt platite si masina e inmatriculata, trebuie doar transcrisa. Am auzit niste zvonuri cum ca la a doua masina pe numele tau trebuie platit ceva taxa in plus doar pentru ca ai mai multe masini, pe langa taxele normale, dar nu am gasit pe net asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvy92):

Nu se plateste in plus.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsul lui Ioandelasal este complet.

| Razvy92 explică (pentru Salontanul):

Multumesc captain obvious...tu esti secundul din umbra a lui Ioandelasal?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu nu trebuie sa platesti nimic