| LanguageMaster a întrebat:

Există vreo diferență între "acțiunea în restituire" și "acțiunea în revendicare"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista, actiunea in restituire este o actiune personala si se refera, de regula, la bunuri mobile, ajunse in proprietatea sau posesia debitorului cu acordul sau neglijenta creditorului (restituirea imprumutului, a platii nedatorate, etc) iar actiunea in revendicare este o actiune reala, de regula se refera la bunuri imobile (terenuri, constructii), ajunse in proprietatea sau posesia debitorului in mod nelegal.