| jonel123 a întrebat:

Fac parte dintr-o scoala militara si un prieten mi-a luat uniforma sa faca o poza imbracat in uniforma. Daca o posteaza pe Facebook sau undeva mi se intampla ceva mie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. Poti fi ca martor daca respectivul foloseste poza pentru a comite o inselaciune sau alta infractiune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Portul ilegal de uniforma se pedepseste. Deci spune-i prietenului tau sa se abtina in a posta pe internet mai ales daca uniforma este cu insemne: embleme, grade, semne de arma, etc.
Art. 241 Cod Penal: Purtarea, fără drept, de uniforme, grade sau insigne militare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă ( amenda fiind penala se inscrie in cazier).

| darrio2007 a răspuns:

Doar daca se foloseste de ea in anumite situatii.

| ReddY25 a răspuns:

Doar sa nu posteze altfel o sa ii para rau