| sabin89 a întrebat:

Față de Orientul Mijlociu, America se află în aceste zile, într-un fel, de ambele părți ale războiului. Îi înarmează pe evrei și în același timp încearcă să aibă grijă de cei răniți de război. Peste Gaza Strip pică din cer atât bombe americane, cât și paleți cu alimente americane.
Cum interpretați ciudățenia acestei situații?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Israelul este creația SUA. După nebunia celui de-al doilea război mondial supraviețuitorii holocaustului nu au mai dorit să trăiască în Europa de Est, căzută sub cizma rusească, și au încercat să emigreze în America. Societatea americană era destul de antisemită și nu putea accepta un asemenea influx de populație soluția găsită fiind înființarea statului Israel pe teritoriul Palestinei aflată sub mandat britanic. Britanicii nu prea au fost de acord dar nu au avut ce face.
Crearea statului Israel și recunoașterea sa internațională au fost condiționate de crearea statului arab Palestina dar a intervenit declanșarea primului război arabo - israelian, ocuparea cisiordaniei de către Iordania și a fâșiei Gaza de către Egipt și așa a dispărut subiectul statului Palestina. Au mai urmat Războiul de graniță, Războiul de 6 zile și cel de Yom Kippur - cunoști aceste lucruri și nu are rost să insist.

Problema a reapărut la finalul anilor '80 când s-a declanșat prima Intifadă terminată cu acordurile de la Oslo, ale căror prevederi au fost respectate parțial de către Israel. Ceea ce se întâmplă acum in Gaza este rezultatul acelor jumătăți de măsură iar rezolvarea ar fi recunoașterea de către Israel a existenței statului Palestina. Dar Israelul nu va face asta niciodată.

Revenind la atitudinea americanilor: SUA nu au ce face, sunt într-o situație fără ieșire
- Israelul este creația lor și trebuie sprijinit, iar crimele de război comise de armata israeliană șochează lumea civilizată și trebuiesc oprite. Soluția pe termen scurt ar fi să plece Netaniahu. Iar pe termen mediu Crearea statului Palestina. Mingea este la americani. Să vedem ce vor face.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

"Crearea statului Israel și recunoașterea sa internațională au fost condiționate de crearea statului arab Palestina"
Poți da, te rog, niște detalii aici? Cum era conceput la acea dată crearea acestui stat Palestina? Geografic vorbind.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Https://historia.ro/......77867.html

Ai aici un articol foarte interesant. O hartă a statului Palestina așa cum se preconiza el nu am găsit. Scrie pe siteul historia.ro în zona de căutare - lupa din dreapta sus - Războaiele arabo - israeliene și iți va apărea o listă de articole destul de bune.

Revenind la întrebarea ta! Strict geografic! Statul Palestina trebuia să cuprindă actuala Cisiordanie cu Ierusalimul de Est capitală a statului și Gaza ca o exclavă - dar mult mai mare decât astăzi ( avea o formă de L și era mult mai lată la marea Mediterană ). Am găsit la un moment dat o hartă pe internet dar nu mai țin minte unde. Autoritatea palestiniană deține controlul asupra unei mici porțiuni din Cisiordania care trebuia să fie baza statului Palestina.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Stai că am găsit ceva:
https://recorder.ro/palestina-ce-e-dincolo-de-zid/

Pe la mijlocul articolului găsești o succesiune de hărți in care se prezintă evoluția Palestinei din perioada interbelică până astăzi. Una din hărți arată cum preconiza ONU în 1947 să arate cele două state.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Am văzut. Ciudat plan! Un stat din bucăți. Și ca să meargă de la West Bank la Gaza trebuiau să ceară voie happy Vorba lui mODIN, o situație mai încurcată nici că se putea.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razboaiele au fost si sunt printre cele mai bune business-uri din lume!

| relian a răspuns:

Americani nu-i inarmeaza pe evrei,aia au ei bombele lor. Faptul ca americanii iau ajutat sa ii invete ori au lucrat impreuna e una, acu nu cred ca evreii au bombe americane.

Nu e nimic ciudat nici daca ar fi asa cum spui, pentru ca ajutorul vine pentru populatia civila care is niste oi conduse de catre cei care duc acel razboi.
Nu cred ca civilii aia vor razboi, cei care vor asta deja is pe metreze.
Daca e arab sau chinez si e civil, omu ce vina are? Acolo e dictatura, populatia n-are nimic de comrntat.

| sabin89 explică (pentru relian):

Uite ce spune congressman-ul democrat de California, într-un interviu: "You can’t have a policy of giving aid and giving Israel the weapons to bomb the food trucks at the same time".
Americanii le trimit arme israelienilor.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Cind ai spus democrat ai spus tot laughing Cind spui democrat, spui mincinos, cam la asta se rezuma.

Multi oamenii nu stau sa analizeze, merg dupa ce le spune democratu laughing
Au mai spus la alegerile cand au cistigat ei ca ei is pentru avort, femeia sa stabileasca ce sa faca.
Dupa ce au cistigat alegerile. avortul a fost interzis laughing asta ce iti spune?
Gargara ieftina. Unde pui ca is dau singuri cu stingu in dreptu. Cine e la volan acum? Democratii, sa inteleg ca el arunca bomba si tot el arunca si ajutoare, ori cea vrut sa zica?
Democarui pe linga cas sarantoci is si analfabeti marea majoritatea.Nui de mirare ca ei vin din rindul saracilor, iar saraciio de regula is mai tanatalii, mai fara pregatire, exact cum s-a intamplat cu comunismu.
Comunistii cand au venit la putere, au eliminat fizic toata intelectualitatea existenta, apoi sau trezit ca prstii in drum laughing de aia au si ramas atit de mult in urma comparativ cu restul lumii.

Or trebuit sa o ia la capat, sa aduca taranu sal bage in scoala sa il invete una alta, cam greu.
Tata povestea ca era un vecin care pazea vacile la lume, or venit cei de la armata, pe vremea comunistilor si lo intrebat. ba vrei sa te faci pilot de avion laughing Uite asa de la pazit vaca, o ajuns general la pensie.
Asa si cu democratii, eu cand aud, spun ca batut vintu.Democrat din california, acolo ei is la putere, is hispanici la greu, se bazeaza ca aia is mai analfabeti ca ei laughing

| sabin89 explică (pentru relian):

"Democarui pe linga cas sarantoci is si analfabeti marea majoritatea" - Kenedy a fost democrat happy

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Si daca o fost democrat crezi ca era geniu? nu lo linistit care lo linistit asa aiurea.
Banui ca il consideri cine stie ce mare scula de om, mare invatat? A fost un presedinte ca si altii. Unde pui ca umbla dupa femei si cine stie ce rahaturi mai facea.
Asa da toti is prezentati oameni destepti, totu brici, dar adevaru e altul.

Apoi nu am spus toti, am spus majoritatea? normal ca mai au si specimene mai dezghetate, altfel s-ar face de toate alea.Dar aia ce se mai pricep lucra pentru astia ce ies in fata.
Nu ai vazut ca in general presedintii is cam pe dinafara, cultura generala la pamint, nici nu stiu pr ce planeta stau.

| mODIN a răspuns:

Sunt foarte pasionat de istorie si am citit mult si nu stiu absolut nici o situatia in care problema sa fie mai incurcata decat este in Fastia Gaza. Nu exista nici un raspuns simplu legat de partea cui ar trebui sa o iei.

| sabin89 explică (pentru mODIN):

Israelul a purtat patru războaie împotriva Fâșiei Gaza administrată de Egipt: Războiul palestinian din 1948; Conflictul de graniță între 1949-1956 cu militanții palestinieni (The Palestinian Fedayeen insurgency); Prima ocupare a Fâșiei în timpul Crizei Canalului de Suez; Capturarea în 1967.

Răspuns utilizator avertizat