| CostinAlamariu a întrebat:

300 de ani de persecuție și martiriu în Imperiul Roman.
70 de ani de persecuție și ateism forțat în țarile comuniste.
Sute de ani de persecuție musulmană în orientul mijlociu.

Și creștinismul tot n-a cedat.
De ce sunt unii atât de siguri că religia va dispărea? În speță religia creștină. Mai ales acum când e complet legal să fii creștin. Dacă n-a cedat în fața torturilor și a persecuțiilor chiar credeți că va ceda într-o perioadă de, să zicem, toleranță a creștinismului?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"De ce sunt unii atât de siguri că religia va dispărea?"

Aia "unii" nu sunt siguri, sunt doar niste pusti cu putine clase, altfel, trebuiau sa stie ca o religie nu dispare ca sa faca loc ateismului vesel. Ateismul nu are coeziune, si sa fiu in locul unor astfel de atei fara scoala, m-as ruga sfintilor Darwin si Dawkins sa tina crestinismul mult si bine, pentru ca daca o religie dispare, o face ca sa fie inlocuita de alta religie, si cel mai probabil intr-o Europa golita de crestinism, se va instala Islamul.
Acum, nu stiu daca ateii cu doua clase care s-ar bucura sa dispara crestinismul, au vreo idee de cat de tolerant este Islamul la tampeniile pe care le scot ei pe gaura gurii la adresa religiilor, dar aproape ca as vrea sa vad asta, la cat de cumplit de stupizi sunt unii atei care traiesc numai la rubrica Religie de pe TPU...

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Exista unele bacterii care pot supravietui si in cele mai crunte medii, asa si cu crestinismul. Nu poti sa scapi usor de el, dar o data si-o data tot o sa dispara.

| CIaudiu a răspuns:

Lucrurile nu se fac perepede 'nainte cu mare graba. Totul are nevoie de timp. Cine e realist va stii ca religia nu va disparea in urmatoarele secole, insa orice este posibil. Dar cu siguranta peste cateva secole procentajul religiei in fata ateismului va scadea drastic. Singurul loc unde se va mai ascunde religia va fi in tarile sarace care n-au acces la informatie reala din belsug.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioadele de persecuție au scos la iveală adevărații creștini... ceea ce toleranța nu va putea face niciodată cu aceeași autenticitate.
Dar este scris că nu vine Domnul până nu vine lepădarea de credință...de aceea cred că va veni un test final pentru cei ce se declară creștini.
Dumnezeu să aibă milă de noi, să ne întărească pentru a nu ne lepăda de Hristos și să Se îndure de cei ce astăzi rabdă prigoane grele și chiar martiraj pentru Numele Lui!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Persecutiile eretice si iconoclaste au cercat si ele crestinismul autentic, Ortodox, ca aurul lamurit in foc, dar avem cuvantul lui Hristos ca pe Biserica Sa nici portile iadului nu o vor birui. - Matei 16, 18
Dar nimeni nu poate sa lupte impotriva lui Hristos, fara sa se raneasca, caci "greu este sa lovesti cu piciorul in tepusa"! - Fapte 9, 5; 26, 14