| Eclectica a întrebat:

Firma la care lucrez este start-up. Angajatorul nu ne-a mai platit salariile și contributiile la stat de cateva luni spunand ca nu mai are comenzi. Dar nici nu ne-a demis prin restrangerea activitatii sau alte motive, contractele de munca sunt nemodificate, cel putin din ce stim, nu ne-a chemat sa semnam ceva. Nu era o obligatie, prin natura firmei, să existe un fond de salarii garantat pentru doi ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa vorbiti cu angajatorul si sa-i spuneti ca va veti adresa ITM si apoi instantei de judecata, nu a procedat legal. Poate rezolvati ceva cu angajatorul, daca nu rezolvati nimic atunci faceti reclamatie la ITM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa faci reclamatie la ITM si sa mergi si in instanta. Esti scutit/a de taxa de timpbru si taxa judiciara pe perioada cat esti angajat.

| cristimihailov a răspuns:

Intre timp eu as cauta un alt loc de munca.