| CerCopiTec a întrebat:

Firma la care lucrez vrea sa modifice programul de lucru, sa se treaca la un program (turnus) care am inteles ca nu este legal adica, 2 zile sch1 07-15, 2 zile sch2 15-23, 2 zile sch 3 23-07 si 48 de ore pauza, asta ar insemna sa lucrezi sambata si duminica cateodata, in cazul unui CM daca trebuie sa mergi la servici sambata si duminica nu se considera ca esti in CM si iti ia din CO sau te pune nemotivat.
Seful ne ameninta ca daca nu semnam actul aditional ca suntem de acord cu modificarea programului sa ne cerem demisia.
Daca nu semnam actul aditional si nici demisia putem cere firmei sa ne afiseze un program normal si legal o pe o perioada de minim 7 zile?
Exista vreo lege care obliga angajatorul sa informeze in scris (afisaj) angajatul asupra programului de lucru in prealabil
Firma nu are activitate care nu poate fi intrerupta (foc continuu)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma poate stabili si alt program, in functie de nevoile activitatii, cu conditia ca sa se modifice, prin act aditional, prevederea initiala din contractul individual de munca si sa nu se depaseasca timpul normal de munca pe o luna.
Ati fost instiintati de schimbarea programului, inclusiv in scris prin actul aditional. Daca nu vrei sa-l semnezi poti solicita schimbarea la alt loc de munca, cu program normal, daca firma are asemenea locuri libere, ori sa-ti dai demisia.
Daca refuzi programul atunci se pot lua impotriva ta si masuri disciplinare, inclusiv desfacerea disciplinara a contractului de munca.