| netplaza a întrebat:

Firma neplatitoare de TVA > Trebuie platit TVA la incasarile din Adsense?

Stiu ca suna ciudat... ca o firma NEplatitoare de TVA sa plateasca TVA-ul aferent incasarilor din Google Adsense,
insa sper sa mai fie utilizatori pe forum care s-au confruntat cu aceasta problema, si sa ma poata ajuta.

Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai spus daca incasarile respective contin si TVA ori nu.
Este adevarat ca, in conformitate cu Codul fiscal, firmele neplatitoare de TVA nu trebuie sa-l plateasca, dar nu trebuie nici sa-l incaseze. Poate de aici este problema, ca ai incasat si TVA(este doar o ipoteza) si atunci aceasta este TVA colectata si - ca orice TVA colectata - trebuie virata la stat. Numai bine!

| Ancestralsoul a răspuns:

E total ilogic ce spui si s-a incalca legea daca cineva ti-ar cere sa platesti tva cat timp esti neplatitor tva si te incadrezi in acele bareme impuse de stat. Ori esti "pedelist"ori ai prea mult bun simt in tine ca si patron neplatitor de tva si vrei sa ajuti saracul guvern.Cum spunea si Cornel...

| cornelm1976 a răspuns:

O asemenea tampenie nu am mai auzit! Tu nu ai vandut niciun fel de marfa la tejghea sau prestat vreun serviciu pentru care ai eliberat factura, chitanta sau bon fiscal. Deci cine ti-a zis ca trebuie sa platesti TVA si nu doar impozit pe profit? In contabilitate cu ce titlu ai trecut sumele incasate de la Google AdSense? Poate de acolo i-ai indus in eroare. Reclamele afisate de tine in propriul site pentru care primesti bani sunt prestari servicii. Mai vb cu un contabil dar si cu un inspector fiscal si ai sa vezi ca asa e!

| AlexandraAlexa2014 a răspuns:

Conform celor spuse de cei de la finante pentru orice venit din strainatate se va plati TVA. deci firma sau PFA-ul poate sa fie si platitor si neplatitor.

Aiurea ce sa zic sad