| Loredana123 a întrebat:

FUNDA! Buna TPU, am trimis in urma cu niste timp 1 colete,iar persoana in cauza nu s-a prezentat sa il ia. Coletul era cu ramburs, iar azi coletul s-a intors si m-am dus la posta sa il iau, iar ei mi-au sus ca trebuie sa platesc 20 lei pentru depozitare si mi-a spus ca in fiecare zi se aduna 1 leu. Femeia de acolo mi-a spus ca dupa o luna pierd coletul, iar eu nu vreau sa platesc taxa aia deoarece coletul meu atat valora deci nu m-ar deranja sa-l pierd. Intrebarea me este, chiar asa se procedeaza, nu sunt obligata sa-l platesc?

2 răspunsuri:
| Maria321 a răspuns:

Da, asa se procedeaza in cazul in care destinatarul nu se prezinta sa ridice coletul: trebuie sa platesti tu contravaloarea transportului, si daca nu ridici pachetul cand iti vine instiintarea este normal sa te taxeze pentru depozitarea sa.

| Loredana123 explică (pentru Maria321):

Si daca nu vreau sa il mai iau inapoi? Poti sa-mi explici mai pe larg. Coletul dupa o luna se duce la pierdute si se anuleaza?