| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Buna ziua TPU! Aveam vreo 80 de lei la indemana pentru un uprade la PC, iar cum eu aveam o amarata de placa video integrata am decis sa imi iau una dedicata de banii aia. Pentru ca banii is putini am decis sa rasfoiesc olx-ul ca poate gasesc si eu ceva bunicel la banii astia. Am gasit o placa video: https://www.asus.com/Graphics-Cards/HD5450SLHM1GD3LV2/. Am vorbit cu domnul si parea de treaba si serios. Initial domnul vroia sa livreze placa prin curier insa cum nu prea aveam bugetul asa mare i-am spus daca o poate trimite prin posta romana si a acceptat. Tin sa mentionez ca placa de la 60 de lei mi-a lasat-o la 50lei iar daca imi trimitea prin curier erau multi kilometri suplimentari si ma costa sigur mai mult de 40 lei transportul( Stiu asta deoarece odata am comandat ceva si datorita kilometrilor suplimentari transportul valora 56lei). L-am rugat frumos pe domn sa o impacheteze bine ca sa nu pateasca ceva iar el mi-a confirmat mai apoi ca a impachetato bine in asa fel incat sa nu se poata strica placa daca se izbeste in timpul transportului. Azi respectivul domn mi-a trimis mesaj ca a pus placa la posta. Ajung acasa de la scoala si acesta ma suna si imi spune ca el a lasat-o la un prieten din aproprierea oficiului postal din cauza ca el este la lucru(se pare ca oficiul postal respectiv e deschis pana in ora 16:00 iar domnul scapa de la munca abia dupa ora 17:00). El mi-a spus ca totul a decura bine numai ca prietenul lui(nefamiliarizat cu trimiterea coletelor prin posta romana) a trimis placa video pur si simplu fara ramburs. Adica placa a fost trimisa la mine si eu o pot ridica pur si simplu fara sa platesc vreun ban. Domnul mi-a spus la telefon ca asta a fost greseala lui si ca dupa ce primesc coletul sa ii trimit banii prin posta la adresa expeditorului scrisa pe colet(50 lei+ 5 lei tarif). Am acceptat si i-am spus ca asa voi proceda dupa ce primesc produsul. Intrebarile sunt urmatoarele:
a)Cum fac ca sa trimit bani prin posta romana la adresa respectiva?
b)Eu am de gand ca sa ridic produsul mai intai si sa ma duc cu el acasa pentru al testa daca merge si apoi dupa ce vad ca este bun sa ma duc la posta si sa ii trimit banii. Ce spuneti? Cum ati proceda? Respectivul a spus ca imediat ce primesc coletul sa trimit tot atunci si banii.
c) Respectivul a spus ca imediat ce primesc coletul sa trimit tot atunci si banii. Ce spuneti de asta?
d) Am rasfoit internetul si am dat de ceva vide-ori in care cei de la posta calca coletele in picioare si le arunca de colo colo+ multe alte forumuri pline de post-uri despre cum le-au ajuns coletele calcate in picioare si cu urme mari de izbituri pe continut. Ce spuneti am vreo santa sa imi ajunga coletul intact?
e) Coletul este trimis din Vrancea sprea Bacau la mine. Cat ii va lua cu aproximatie sa ajunga?
Ms de intelegere!

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Ar fi mai ușor să depui acei 50 de lei în contul lui bancar.
Pur și simplu îi ceri codul contului bancar, te duci la bancă și spui că vrei să depui 50 lei pe acel cont.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru SilviaDulcik):

Daca posta romana nu e o solutie fac si asta.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică:

Actualizare: Am livrat banii prin posta romana si costul livrarii era doar de 5 lei iar acestia ajung in maxim 10 zile la destinatar.