| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Imperialismul e o forma de fascism?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In primul rand fascismul este o ideologie pollitica, de fapt o familie ideologica. Iar imperialismul este o politica pe care un stat o poate adopta, daca crede ca ii slujeste, sau un partid o poate sustine. Asa ca sunt lucruri de naturi diferite, deci imperialismul nu poate fi o forma de fascim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă fascism pentru tine?

| vinoACASAcuMINE explică (pentru anonim_4396):

Partidele care au in componenta : Nationalismul, In unele cazuri rasism, si militarism

| anonim_4396 a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Marine Le Pen e fascistă?

| vinoACASAcuMINE explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Lidera extremei dreapta franceze. A fost în turul 2 la ultimele prezidențiale.

| minrest a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Nu este, draga, asta. Prima Republica Franceza a fost fascista? A fost nationalista isi inventatoare a nationalismului. A fost militarista, statul militarist prin excelenta, a atacat toate puterile europene si a purtat razboi in permanenta la toate frontierele. Iar rasisti erau atunci toti europenii, rasismul era destul de nou dar domina in toata Europa. Ar trebui ca Revolutia Franceza sa fie precursoarea fascismului, dar e exact invers, Fascismul este reactia ideologica la Revolutia Franceza. Da, fascismul are cele trei trasaturi mentionate de tine, printre altele si intr-un anumit fel, dar nu asta il defineste, chiar daca poti sa ii faci o idee unui copil mentionandu-le. Fascismul este versiunea moderna a ideologiei reactionare, care are ca scop intorcerea la statul autoritar, anterior Revolutiei Franceze, si la o societate inegala si strict ierarhizata. Este rasist, nationalist si militarist pentru ca toate astea presupun ierarhie, lipsa democratiei si un stat puternic, dar scopul este diferentierea sociala extrema.