| timisoara a întrebat:

Funda! Stie cineva in ce tara din Europa poti da pentru carnet de conducere( categoria B) de la 16 ani? si pentru categoriile C, E la 18 ani?
Ca am auzit mai de mult la TV ca poti de la 16 ani dar cu insotitor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca exista o tara in Europa unde varsta minima pentru categoria B sa fie de la 16 ani. De altfel modificarile aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin prin Legea 203/2012 prin care s-a introdus permis si pentru moped si a crescut varsta la unele categorii) au transpus in legislatia romana o directiva a UE.

| XtremeStyle a răspuns:

Salut! In Europa sincer nu am auzit de asa ceva. Pe de alta parte in SUA tinerii de 16 ani au permis de conducere categoria B; dar americanii s-au speriat de numarul accidentelor in care sunt implicati tinerii soferi, asa ca au introdus niste reguli destul de stricte pentru acestia. O zi buna!