| Gavriliu_Catalin_1985 a întrebat:

Gavriliu_Catalin_1985 intreaba:
Salut! Ieri am gasit un iPhone 4 pe strada.Acesta este are cod in ecranul de pornire. Ii pot face o resoftare, resetare, ceva pentru a-l putea folosi? Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunul gasit trebuie predat proprietarului sau la politie, in termen de cel mult 10 zile de la gasire. Daca nu-l predai comiti o infractiune, prevazuta si pedepsita de Codul penal, citez:
"ART.243. Însuşirea bunului găsit
sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| JohnnyBi a răspuns:

Poti sa ii faci orice, posesorul il poate gasi si inchis si comiti infractiunea de "insusirea bunului gasit". orice smartphone are o baterie interna gen bios legata la pozitia sa prin satelit. daca da IMEI la politie ti-l va gasi in maxim 1 luna cu toata birocratia necesara.

| EdyFcsb a răspuns:

Da resetezi soft

| NuMaCheamaNicicum a răspuns:

Buna! Daca ai cauta,ai reusi sa gasesti ceva de facut in privinta asta...Dar nu mai bine,ca sa ai constiinta impacata,dai telefonul la cea mai apropiata sectie de politie?
Crede-ma, am trecut si eu prin ceva de genu', si pe langa faptul ca am primit o rasplata, am facut si mai multe persoane fericite (printre care si eu).

Gandeste-te ca Domnul e mare si vede tot. Poate candva, acea persoana iti va intoarce favoarea.

Asta ar fi opinia mea.
Tu decizi. Succes! happy

| Daniela_Daniela_2000 a răspuns:

Schimbai cartela si gata