| Kaℓi a întrebat:

Guvernul a adoptat proiectul de lege privind gratierea şi ordonanta privind modificarea Codurilor penale, in ciuda protestelor opiniei publice si a dezacordului presedintelui. Avem un guvern curajos sau un guvern sfidator?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Curajoase sunt guvernele care lupta impotriva mafiei, cu riscul de a cadea victima asasinatelor. Guvernul asta nu lupta impotriva hotilor, ci pentru ei. Policienii sunt atat de speriati de inchisoare incat prefera sa riste linsarea.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este un guvern in a carei componenta majoritatea membrilor sunt niste LICHELE NEMERNICE, ODIOASE. Avem parte de ceea ce meritam, sau asa cum se zice "poti culege doar ceea ce ai semanat". sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kaℓi):

Sunt convins ca voi cei tinerii veti fi capabili sa luati atitudine, pentru a-i lua de gulerele lor "albe" si sa-i aruncati in ghena de gunoi a... PREZENTULUI.

| relian a răspuns:

In RO nu exista guvern curajos sau sfidator, aia is prosti, asta e cuvintul potrivit.Este un guvern de idioti, numa un cretin in viata tace si face ce stie el, cei place lui, indif ce spun aia din jur.El atit face chiar de iai da si in cap laughing lui adica unui prost asa i se pare normal, pentru el este f bine ceea ce face.Presedintele e un mut, un corupt, un prost ca si aia de la guvern ca si parlamentu.Toti is exact la fel, doar ca uneor se iau la harta pe ciolane.Presedintele cea facut? A semnat lege sa faca pesnsii f mari pentru ei, pentru hoti a dica, stiind ca si el o sa beneficieze.Accepta ce este sin avantaju lui.Nu la acceptat pe dragnea ministru cai infractor dar la acceptat sefu parlamentarilor, adica lupu pus sa pazeasca stina de oi laughing pe ata il poti numi presedinte? Presedinteel ar fi mers pana in pinzele albe, lasa frate sa ma suspende or sa aleaga oamenii daca is bun sau nu, sa iasa la oameni sa le spuna de ce a fost suspendat, sa le zica ca fot imptriva infractorilor sa vedem daca populatia l-ar fi suspendat.Un pacalici asta este un infractor inca nedovedit din cauza ca are imunitate.De aia nici nu face nimic si nici no sa faca vreodata.Eu as prefera sa plec decat sa fiu presedintele unei tari cun guvern ca asat cun parlament ca asta, dar asta dupa ce ma iau cu ei in bete, merg pana la capat, si daca populatia ma vrea afara asta e inseamna ca nu-s bun.De ce nu face asa ceva? Pt ca nu e om este hot, este infractor, pentru ca e prost nul duce mintea mai mult de 2 metri.Ce cistig daca ramin un presedinte anomalie? Nimic o sa fie uitat de orice, daca faci ceva pentru populatie o sa fii tinut minte forever, intri in istorie.Prostu asta are sansa asta dar e prea prost sa inteleaga, il depaseste situatia asta.Du-te frate stai acasa daca nu te pricepi. Duceam tara in haos daca asa vor astia hotii frate, o aruncam in aer atita vreme cit siu ca vreau sa fac ceva pentru tara pe oamenii ei.Ca se cheltuie bani dai dracu astia fura tot tot amarati vom fi.prefer sa duc tara in haos s-o duc la faliment decat so duca niste hoti.Cel putin ori mor cu ei de gat ori plec daca poporu asta vrea.Dar va asigur ca oricve suspendare a unui presedinte poporu no accepta daca bou asta mut ar fi cinstit.Toti is corumpti is hoti.

| Pool77 a răspuns:

Oricum nu prea ai ce le face.
Doar daca ai face o greva in toata tara, si nu ma refer la iesitul in strada, ai ingheta degeaba si ti-ai racii gura degeaba, oricum n-o sa te ia nimeni in serios.
Gandeste-te logic, suntem 20 de mil in toata tara, cel putin pe acolo, din care undeva 1 mil sunt jandarmi/politisti etc, ei au voie sa dea in tine, tu nu ai voie sa dai in ei, asa ca cu un simplu cuvant/hartie semnata te pot duce la sectie si n-ai facut nimic.
Cel mai ok ar fi, cel putin dupa mine, din cate am citit ( nu prea le am cu legile) sa fure toata lumea pana in 200 de lei, caci din cate am auzit nu se pedepseste, iar lumea sa nu se mai duca la scoala/lucru.
Sunt curios ce ar face cei de sus? Pentru ca ei practic stau la mana noastra, noi dam bani statului, nu ei ne dau noua.
Desigur, la ce trai avem noi, unii lucra ca sa aiba ce pune pe masa in ziua respectiva, asadar n-ar functiona mai mult de 2-3 zile.
Din pacate, a stiut cum sa ne-o dea pe la spate, si au reusit perfect.
Ne-au bagat in saracie, majoritatea in rate, si putini sunt in stare sa iasa de acolo, asadar, nu prea avem de ales.
Daca nu muncim murim de foame, daca muncim, iarasi murim de foame insa un pic mai "frumos".
Pentru tara aceasta cam atat a fost, ce a fost mai frumos a fost vandut, de unde se putea fura s-a furat, si cam atat.
Romania s-a cam dus pe apa sambetei, desigur tot ce am scris eu mai sus este doar parerea mea.

| dolceromania a răspuns:

Un guvern sfidator!

| marianflorinn a răspuns:

Trump e curajos sau nu? Acolo au iesit zeci de milioane in strada.Aici 20.000 maxim..La facultatea mea sunt 22.000 de studenti ca sa-ti faci o parere

| relian a răspuns (pentru marianflorinn):

Au iesit zeci de milioane unde frate? Nu mai bate campii ca nu stii ce vorbesti.Si nu mai incurca avioanele cu submarinele. Daca cineva este ales,asa ca sin RO a fost ales psd na iesit nimeni in strada sa protesteze impotriva lor, au iesit pe bune, au fost votati la fel ca si Trump, deci a iesi in strada si sa protestezi impotriva unei persoane alese in mod democratic sau conform legii este un abuz, este ilegal.In america aia au iesit ilegal,alea is manifestatii ilegale si au fost doara citva pungasi,negrii,aia is mereu nemultumiti indif ce ar fi si musulmanii care ma mira cum deau iesit,probabil ia scos cineva,dar nici vorba de zeci de milioane, tu te auzi ce spui?laughing Nu mai ascultati la ce va dau astia pe la tv radio ca aia aia vor sa ascuktati numa ce va dau ei, sa va indoctrineze.E timpul ca voi toti sa incepeti sa ganditi.A gandi e ste ceva liber, sa stai si sa spui stai frate adica cum sa iasa ala sa protesteze impot unui presedinte daca a fost ales conform legii, asta trebuie sa te intrebi.este normal asa ceva sau nu? Deci raspunsu tu trebuie sa til dai singur.In RO oamenii nau iesit sa protesteze imptrova psdm cau iesit ei cistigatori au fost alesi,ci protesteaza impotriva a ce fac cei care au iesit, adica fac magarii, is fac legi proprii care sfideaza comunitatea. Unde mai pui ca esti si student, unde alea frate zeci de milioane? Zeci de milioane n-are nii tot statu, poate doar cateva state

| marianflorinn a răspuns:

Ce bine daca nu exista internet si mergea toata lumea la scoala..Lasati treburile altora, oricum suntem cea mai saraca tara din Europa, poate sa vina si Obama ca tot asa ramane tara inca 50 de ani. Avem datorii de cateva zeci sau sute de miliarde de euro, nu mai stiu exact, mi-a zis un profesor in anul 1.Tot ce puteti sa faceti este sa mergeti la scoala ca sa iesim din analfabetism si mizerie.Cea mai saraca si anlfabeta tara din Europa.Lasati internetul!