| anonim_4396 a întrebat:

Hai la grevă să răsturnăm guvernul asta corupt! Spre un viitor bun al tinerilor

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lucrezi?

| Dandanache a răspuns:

Iesiti in strada sa protestati impotriva legii gratierii, ca reactie civica in fata unei masuri anticivice. Asta e foarte bine. Guvernul lasati-l acolo unde e, are sustinerea parlamentului ales prin vot democratic. Nici mie nu imi place, dar deocamdata nu sunt motive sa luptam pentru rasturnarea guvernului.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Dandanache):

De ce nu sunt motive? Iți place în ce mocirla trăiești? Din cauza guvernului?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

4 milioane de oameni si-au dat acordul ca interesele lor sa fie reprezentate de PSD+ALDE, cand ii votezi stii ca te astepti la orice din partea lor, acum de ce ai iesi la protest?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ii votezi stii ca te astepti la orice din partea lor? Cee? Astea sunt premisele din care se nasc sistemele totalitare, ca partidele nu trebuie deranjate de la guvernare. Stii de ce se fac programe electorale? Tocmai ca electoratul sa stie pentru ce voteaza un partid si sa nu se astepte la orice din partea lor. Nu imi spune ca 4 milioane de romani vor sta cu mainile in san daca PSD decide maine, in ciuda promisiunilor facute, sa taie pensiile si subventiile, dupa un mai vechi model.

| Dandanache a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Nu imi place mocirla in care traiesc si am spus ca nu imi place nici guvernul. Sunt doua lucruri pe care romanii, politicieni si cetateni deopotriva, nu l-au invatat: democratia nu se consolideaza prin contestarea practicilor democratice. Se suspenda presedintii cu usurinta, se dau jos guverne si se face traseism politic, basculand majoritatea votata spre o majoritate creata. Nu poti sa dai jos un guvern la prima iesire in strada, imediat dupa alegeri, deoarece atunci s-ar crea un precedent periculos si am intra intr-un efect de domino in care guvernele, cand de o culoare, cand de alta, ar cadea succesiv. Rolul protestelor e sa tempereze sau sa contracareze abuzurile sau tendintele totalitariste ale unui partid sau sistem politic. Sa aminteasca ca exista o opinie publica de care trebuie sa se tina cont, sa puna presiune.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da prosti au votat cu PSD eu nu am fost la vot, uite ce va umilește guvernul PSD na bine va face sunt mai șmecheri că voi na v-am ziso

| K0sti a răspuns:

Care greva?

| AFR81 a răspuns:

Da, hai sa dam jos un guvern ales prin vot. Asta e democratia. Mi s-a sculat mie, presedinte fiind, sa schimb executivul. Ce fac in situatia asta? Trimit si platesc oameni de partid sa protesteze. Dupa aceea, or sa li se alature lor si altii. Unii dintre ei habar n-au pentru ce protesteaza, dar merg pentru ca e la moda. Ce fac dupa ce s-a strans lumea? Ies in strada, iau parte la miting-ul ilegal, dau mana cu oamenii si ma las filmat ca sa atrag si mai multe persoane. Asta da democratie. Nu credeam ca o sa vad asa ceva in tara mea. De un presedinte care sa instige la proteste si instabilitate politica, de asta aveam nevoie. Si acum il citez pe un prieten: "Ce mandru statea nebunul in piata acolo, printre oameni. Se credea Mussolini sau Maximilien Robespierre el". Cred ca daca ar putea, i-ar trimite la ghilotina pe Grindeanu si Dragnea.

| relian a răspuns (pentru AFR81):

Halal gandire mai ai.Da normal sa dam jos un guvern de idoti, indifeent cum au fost alesi, aia is alesi ba omule daca poti fi numit om, au fost alesi sa lucreze pentru tine dobitocule, pentru tine pe populatie nu sa lucreze pentru ei, sa iasa si sa isi faca legi doar pentru ei care sa le permita sa fure fara ca tu un bou ce esti sa poti sa le faci ceva.Pai mai au astia vreun drept? Cind vii cu astfel de idei cu astfel de legi deja te numesti infractor, iar tu care ii sustii esti complice, deci ar fi trebuit si tu sa fii la puscarie alaturi de ei.Nu trebuie ba sa platesti pe nimeni, aia trebuie executati pe loc cand au venit cu legea aia.Presedintele e prea prost, trebuie sa-i aresteze pe toti sa-i bage la racoare unde ele este locu.Cum ba tu daca i o stina ce faci pui de paza lupu sau ce? Cum poti sa pui in fctie publica un infractor ma zii ti se pare logic? Daca ti se pare logic ca un puscarias sa voteze, ca un infractor sa ocupe o fctie publica tara aia e clara nu mai poate fi salvata, cu astfel de exemplare ca tine este ca si pierduta.De ce nau venit cu o lege sa spuna nici un dovedit infrator nu mai are drept de vot sau sa ocupe o fctie publica? Asta e lege normal e lege logica ba tu asta care gandesc altii pentru tine.Ce mindru statea ala, pai ala gandea spre deosebire de cei ca tine.Cum poti accepta pe un infractor sa te conduca ma? Tu esti sanatos la cap?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si ce pui in loc? Trebuie schimbat sistemul din temelii. Politicienii sunt numai paraziti care isi apara si isi maresc privilegiile. Punct.

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce pui in loc? pui o lege care sa spuna clar esti infractor nu mai ai drept de vot, nu poti ocupa nici o fctie publica.Simplu rapid,economic zii cum vrei.Pu o lege care sa nu acorde nimanui imunitate de nici o culoare, indiferent cine ai fi sa fii judecat imediat, eliminat bagat la puscarie.Pui lege care sa dea posibilitatea oricarui cetatean sa poata verifica ce se fac cu banii publici, cei care ocupa fctii publice sa faca public tot ce fac cu banii publici, lunar, sa fie totu transparent.Pun lege care da voie populatiei sa-i dea jos pe aia care gresesc daca cumva si cei care trebuie sa apere legea no fac.Adica legi astfel incit sa se controleze uni pe altii laughing hei hei cate nu s-ar putea face. Lege frate ai X bani arati ce faci cu ei, public afidat online sau undeva sa vada oricine.O tara de rapanosi de hoti si borfasi aia e RO.

| CuriousStuff a răspuns:

Hahaha. Toata lumea greva? Iti dai seama ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper că asta e o glumă.
N-au fost de ajuns protestele de la Colectiv și dispariția subtilă a lui Ponta?

| TommyTom a răspuns (pentru anonim_4396):

Ponta macar a facut ceva, ti-a marit alocatia. Sa ramai cu Iohannis al tau.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru TommyTom):

Ia întreabăl tu pe ponta, câți bani se da pentru alocație în toate statele europene comparativ cu România

| LinxCont a răspuns:

Buna "intrebare" happy
Viitorul mai bun se face prin munca multa, facuta eficient, cu cap, scop si rezultate bune. Un guvern proaspat iesit din alegeri ar cam trebui lasat sa guverneze daca tinem putin la ideea de democratie, altfel nu vad rostul existentei alegerilor happy

| Teodorel a răspuns:

Semnam petitie?

| Damian_Luca_2001 a răspuns:

Guvernul asta corupt de abia a fost adus in functie,guvernul asta corupt cum spui tu a fost ales de o majoritate si aprobat de presedintele Romaniei. Daca iti pasa asa mult de viitorul tinerilor in Romania, de ce nu indrum poporul la educatie si munca? in loc sa iasa o generatie cu facultate pe,, bani''sau liceu cu medii de cacao care scriu numai,, cf''/,, t ub''etc si nu stiu nici 1% din ce se intampla in tara dar stiu ultima melodie a lui Guta, cine e in topul music, cat de tare mai trebuie sa iti rupi pantalonii anul asta sau cum sa iti faca o iubita/iubit cat mai repede.de ce nu indemni la astea?