| SquidFTW a întrebat:

Hei! Am aflat si eu ca poti sa-ti dai examenul de permis cu 3 luni inaintea implinirii varstei de 18 ani... cum sta treaba cu chestia asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde ai aflat dar nu este adevarat, examinarea se poate sustine abia dupa implinirea varstei minime prevazute de Codul rutier pentru categoria pe care o vrei, pentru B este dupa ce implinesti 18 ani.
Doar scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni anterior implinirii varstei minime.

| darrio2007 a răspuns:

Poti incepe scoala cu 3 luni inainte dar examenul propriu-zis, il dai dupa implinirea varstei de 18 ani.

| Yuoia a răspuns:

Ai aflat... gresit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să te apuci de școală cu 3 luni (să faci orele)
examenele le poți da după ce împlinești vârsta

| Pompieru1998 a răspuns:

Te salut. Treaba sta in felul urmator. Poti incepe scoala auto la 17 ani si 9 luni. Poti termina orele de condus si poti sa dai si sala pana in 18 ani. Iar traseul il poti da chiar de ziua ta cand implinesti 18 ani. Eu asa am facut. Ce cadou mai bun de majorat decat propriul permis big grin. Succes

| suntserios a răspuns (pentru Pompieru1998):

Eu cred ca nici nu ai permis, nu de alta dar ai fi aflat ca sala nu o poti da inainte de 18 ani

| Sonia137 a răspuns:

Dacă vrei să faci scoala de șoferi înainte cu 3 luni sa împlinești 18 ani, poti doar sa faci cateva ore de conducere și orele teoretice, iar dupa ce împlinești 18 ani ai voie sa dai proba scrisă si cea practică. Dar îți zic din propria experienta ca e foarte nașpa sa faci asa :pentru ca orele teoretice se termin în maxim 3 saptamani, iar apoi te apuci de conducere pentru ca esti foarte curios sa vezi cum e (asa am fost si eu) și poti sa faci cam 5 sedinte până împlinești varsta ca sa poti sa iti lasi celelalte sedinte deoparte pentru cand se apropie orașul. Te duci dai sala si mai trebuie sa astepti ceva timp până când ai programarea pentru oraș. Deci în concluzie trece foarte mult timp.

| DIMar567Daniels a răspuns:

Din ce stiu eu poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte. Adica dosar, ore de condus, dar la examenul pe oras trebuie sa ai 18.