| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Cat mai este in prezent alocatia pentru handicap grad 1 adult? Dar de veniturile asistentilor personali ce se mai aude? Nu au mai primit salariul de cateva luni...cand vor primii? vor primi din urma ceva? Mi se pare o incalcare a legii constitutiei... este permis asa ceva? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin handicap grad I, in legislatie exista doar handicap usor, mediu, accentuat si grav.
Drepturile, inclusiv alocatia pentru fiecare grad de handicap, le poti vedea si aici:
https://www.prostemcell.ro/......dicap.html
Cat priveste plata salariilor asistentilor personali aceasta depinde de primaria localitatii si acolo trebuie sa te interesezi de ce nu sunt platite, probabil pentru ca primaria nu mai are banii necesari.