| SquidFTW a întrebat:

Hei! Daca am 16 ani, am nevoie de insotitor pe avion? Nu cred ca conteaza, da e catre Marea Britanie...

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de insotitor major, doar ca acesta poate fi si personalul de bord de pe avion si fiecare companie aviatica asigura acest serviciu, este drept ca unele solicita o taxa pentru aceasta.
Conform art.30, alin.(5) din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Orice minor are nevoie pana la 18 ani.

| Goete a răspuns:

Ai nevoie de autorizatia parintilor, verisoara mea a calatorit international singura- cu insotitor de la companoa aeriana, la varsta de 5 ani

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Tu ai baut ceva? Mie-mi spui "fals" si apoi postezi ca este nevoie de "autorizatia" parintilor. In primul rand ca nu stii termenii juridici. Este vorba de "declaratia notariala" a parintilor si in al doilea rand ca si eu am spus ca orice minor are nevoie de insotitor pana la 18 ani. Citez din legea 248/2005: "Poliţiştii de frontieră permit ieşirea din ţară a unui cetăţean român minor - numai dacă este însoţit de o persoană fizică majoră..." Si te rog, alta data, sa te rezumi in a raspunde celui ce a pus intrebarea si fereste-te de intrebari juridice ca este un domeniu care nu-l stapanesti si poti gresi. Mai apoi nu-mi da mie sfaturi! Eu am mai multe vacante si concedii decat varsta ta. Asa ca stai linistit ca stiu ce spun in domeniul asta!

| darrio2007 a răspuns (pentru Goete):

Deci nu e fals, asa cum ai raspuns Salontanului. Ce mama isi lasa copilul de 5 ani pe mana unui strain de la compania aeriana?

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Iarta-l,Doamne,ca nu stie ce spune!

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Asta-i viata! Mai sunt si din astia!

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Poate fi un insotitor cumparat, ca in cazul celui de la compania aeriana.
Termenii juridici, romaneste, nu ii stiu. Si te inseli amarnic daca crezi ca in fiecare tara trebuie sa mergi la notar - si sa platesti - pentru toate rahaturile.
El intreba daca trebuie sa il insoteasca cineva sau poate merge singur. E evident ca poate merge sigur.

| Goete a răspuns (pentru darrio2007):

E fals, nu are nevoie de insotitor. I se poate asocia un insotitor, ceea ce nu e totuna. Oricare mama, care are nevoie ca copilul sa calatoreasca, il lasa. Altfel nu ar acea acest serviciu

| darrio2007 a răspuns (pentru Goete):

Si cand coboara din avion ce face? Nu e singur pana ajunge la destinatia finala? Si la 5 ani, dupa cum spui. Si intr-un oras mare.

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

In primul rand ca n-am spus cine poate fi insotitor! In al doilea rand: reintoarcerea in tara se poate face fara declaratie. Plecarea din tara se poate face numai cu declaratie in orice tara, altfel traficul de minori ar fi in floare. Poate prin Liban, Siria sau alte tari din astea fara reguli se poate dar in tarile normale nu. Asa ca vezi-ti de treaba ca vorbesti aiureli!

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Ti se va ridica o statuie! Si ne vom inchina toti

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Multumesc! Chiar ma bucur. O sa fie cu panatalonii lasati in vine?winking

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

E! Aia-i treaba lor. Legea romana spune altfel si primeaza legea.

| Goete a răspuns (pentru darrio2007):

In cazul verisoarei mele a fost predata unei persoane specificate.

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Pai si persoana "specificata" nu este insotitor? Cum dracu reusesti sa te contrazici singur?

| darrio2007 a răspuns (pentru Goete):

Baiatul meu a fost intr-o excursie de grup in Franta, cu scoala. A trebuit sa facem procura noi, ca parinti, eram si divortati in acea perioada, pentru profesorul cu care plecau. Trebuia specificata ziua iesirii din tara dar si ziua revenirii in tara. Cu acelasi insotitor, bineinteles.

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Persoana specificata a asteptat in Aeroport.

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Aha! Si din aeroport ce face? O insoteste sau ramane in aeroport?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiam că în 2019 deja zburăm pe avion. laughing)

| danaieladaniela a răspuns:

Nu ai nevoie eu cel putin cand am venit in strainatate nu am avut

| Salontanul a răspuns (pentru danaieladaniela):

La revenirea in patria mama nu este nevoie. Doar la plecare.

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Hai ca deja ma plictisesti

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Asa este! Cunoasterea este plictisitoare. De aia unii raman slab pregatiti toata viata. Vorba romanului: "Inveti toata viata si tot prost ramai". Dar daca nu inveti?

| SquidFTW explică:

M am uitat pe site j de la wizz air. acolo scrie de la 16 ani in sus, nu e nev de insotitor...