| Idontcaree98 a întrebat:

Hei.
Daca am 17 ani pot pleca de acasa la prietenul meu care are 18 ani?
Poate politia sa ma aduca acasa fortat?
Vreau sa plec si din cauza parintilor, sunt agresivi si urla mereu la mine, nu mai suport

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.
Daca pleci fara stirea lor te pot da disparuta la politie si atunci politia te cauta si te duce la parinti.
Daca chiar vrei sa pleci atunci anunta-ti parintii si prietenii, ca sa nu poata spune ca nu stiau unde esti si atunci politia nu te va cauta.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii au dreturi legale asupra ta si daca pleci de acasa te pot da in urmarire generala la Politie si te pot aduce cu forta. daca ii acuzi de violenta, atunci intervine seciciul social care investigheaza cazul tau, intre timp punanadu-te intr-o casa de copii (orfelinat ) pana la implinirea varstei de 18 ani.

Citind topicul tau anterior, vad ca tu esti un copil rebel, care nu vrea sa asculte de parinti si vrea sa faca numai ce vrea ea.
Mai asteapta inca 1 an de zile, sa devii majora si atunci poti sa pleci de acasa, dar pana atunci gandeste-te cat de bine iti va fi sa stai inchisa intr-un orfelinat, 1 an de zile, in camere cu alti 10-20 de copii, sa imparti hainele, mancarea si baia cu ei, fara posibilitatae sa iesi din incinta caminului, decat cu bilet de voie, odata pe luna.
la iubitul tau este imposibil sa te dea serviciul social, ca si ala este un copil fara servici si fara posibilitati sa te intretina sau sa-ti fie tutore legal.
Parintii tai nu sunt agresivi dar sunt disperati ca nu-i asculti si vrei sa faci dupa capul tau.

https://www.tpu.ro/......mea-mi-au/

| mi25 a răspuns:

Daca parintii, chiar daca stiu unde locuiesti, nu sunt de acord sa pleci de acasa si anunta politia, aceasta te poate aduce acasa cu forta, deoarece parintii sunt tutorii tai pana la 18 ani. Iar prietenul tau, fiind major, are de suferit.